Baton z kaszą jaglaną i ziarnami.
Więcej moich fotografii o lepszej jakości można znaleźć na ShutterStock
Baton z kaszą jaglaną i ziarnami. Szybki i łatwy baton wykonany z pełnoziarnistych i zdrowych składników. Ten baton stanowi pyszną przekąskę lub satysfakcjonujące śniadanie na słodko. Baton z kaszą jaglaną i ziarnami nie zawiera orzechów, więc idealnie nadaje się dla osób mających alergię na orzechy. Baton jest wspaniałym sposobem by naładować akumulatory w ciągu dnia i co najważniejsze jest idealny do szkoły, pracy i na wycieczkę! Baton jest idealnym towarzyszem każdego dnia.
Kasza jaglana jest jedna z najzdrowszych kasz i nie jest zbyt doceniana, a szkoda ponieważ posiada wiele właściwości odżywczych. Powinniśmy wprowadzić ją do naszego menu ze względu na jej właściwości zdrowotne. Idealnie komponuje się z daniami słodkimi jak i słonymi. Kasza jaglana nie zawiera glutenu, więc wskazana jest dla osób cierpiących na alergię. Opóźnia procesy starzenia się i poprawia naszą pamięć. Jest lekkostrawna, więc zalecana jest dla osób, które mają problemy z układem trawiennym. Kasza posiada właściwości odkwaszające organizm, w naturalny sposób oczyszcza organizm z toksyn. Regularne jedzenie kaszy zapobiega powstawaniu nowotworów. Reguluje poziom cholesterolu we krwi. Ma właściwości antywirusowe, zmniejsza stany zapalne błony śluzowej. Dobrze wpływa na wygląd naszych włosów, skóry i paznokci. Witaminy jakie znajdziemy w kaszy jaglanej to: B1, B2, B3, B6, E, kwas foliowy, kwas pantotenowy. Składniki mineralne występujące w kaszy to: żelazo, miedź, krzem, magnez, potas, cynk, selen, mangan, fosfor. Posiada łatwo przyswajalne białko.
Sezam jest znany każdemu. Jest on dodawany do chleba, do ciast i deserów, wyrabiamy z niego pastę tahini. Cenimy go za jego aromat i wspaniały smak. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że sezam posiada właściwości zdrowotne. Sezam charakteryzuje się silnym działaniem przeciwzapalnym i przeciwutleniającym. Sezam korzystnie wpływa na układ nerwowy, łagodzi napięcie nerwowe, zmniejsza częstotliwość napadów padaczki. Jedzenie sezamu wzmacnia kości i zęby, poprawia pracę serca i układu naczyniowego, przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi. Sezam ma działanie wykrztuśne, możemy go stosować przy mokrym kaszlu. Witaminy jakie znajdziemy w sezamie to: A, B1, B2, B3, B6, E, kwas foliowy. Zawiera dużo składników mineralnych, takich jak: fosfor, żelazo, cynk, miedź, magnez, wapń, potas, sód. Zawiera sporo nienasyconych kwasów tłuszczowych, są to kwas oleinowy i kwas linolowy. Zawiera także błonnik i białko.
Pestki słonecznika wydają się mało wartościowym składnikiem diety, jednak w tych małych ziarenkach kryje się duża ilość składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Jedzenie słonecznika obniża poziom cholesterolu we krwi. Zawarte w pestkach fitosterole zapobiegają miażdżycy, chronią przed nowotworem. Dobrze wpływają na wygląd naszej skóry, zmniejszają powstawanie zmarszczek i opóźniają procesy starzenia się organizmu. Regulują pracę układu pokarmowego. Zapobiegają uczuciu zmęczenia, zmniejszają ryzyko wystąpienia infekcji. Poprawiają funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, normalizują ciśnienie krwi. Witaminy jakie znajdziemy w pestkach słonecznika: A, B1, B2, B3, B6, C, E, kwas foliowy. Składniki mineralne to: fosfor, wapń, żelazo, magnez, cynk, mangan, sód. Poza tym zawierają błonnik, białko, tłuszcze.
Składniki jakie będą nam potrzebne:
– 1 ½ szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
– 1 ½ szklanki płatków owsianych
– 1 szklanka ziaren sezamu
– 1 szklanka pestek dyni
– 1 szklanka płatków migdałowych
– 1 dojrzały banan
– ½ szklanki pestek słonecznika
– 2 łyżki wody
Kaszę jaglaną przelewamy raz zimą raz ciepłą wodą by pozbyć się gorzkiego posmaku.
Kaszę gotujemy według instrukcji na opakowaniu.
Banana wkładamy do robota kuchennego dodajemy płatki owsiane i ugotowaną kaszę jaglaną oraz wodę. Miksujemy do momentu aż składniki połączą się ze sobą.
Do gotowej masy dodajemy sezam, dynię, słonecznik, płatki migdałowe. Dokładnie mieszamy.
Blachę o wymiarach 24×24 cm wykładamy papierem do pieczenia i przekładamy masę na batoniki. Wyrównujemy.
Piekarnik nastawiamy na 180°C i pieczemy przez 20 minut.
Upieczony placek wyciągamy i kroimy na batony, pozostawiamy do ostygnięcia.
Baton naładowany magnezem i bez dodatku cukru jest idealnym wyborem na przekąskę przed treningową. Tak czy inaczej pamiętajmy, że zróżnicowana dieta jest niezbędna dla zachowania zdrowia i nie powinniśmy bać się eksperymentować z nowymi, pełnymi, nierafinowanymi składnikami! Baton wykonany z pestek słonecznika, kaszy jaglanej, sezamu, banana, pestek dyni, płatków kokosowych i owsianych daje nam smaczną i pożywną przekąskę zapakowaną w to co najlepsze dla naszego organizmu!