Chałka drożdżowa z migdałami.
Więcej moich fotografii o lepszej jakości można znaleźć na ShutterStock
Chałka drożdżowa z migdałami. Czy jest jakieś jedzenie, które w tak piękny sposób odzwierciedla piękno upieczonego chleba. Mały i duży, każdy uwielbia smak tego pysznego pieczywa. A ta chałka to o wiele więcej niż tylko chleb. Oto chałka drożdżowa na którą przyjemnie się patrzy i jeszcze lepiej się je! Chałka to chleb, który powinien się znaleźć w repertuarze każdego. Ta chałka jest chlebem bardzo delikatnym, miękkim i cudownie smacznym.
Migdały należą do najzdrowszych produktów żywnościowych na świecie. Migdały mają dużo kalorii, ale pomagają na spalić tkankę tłuszczową. Posiadają wiele właściwości odżywczych i powinniśmy wprowadzić je do codziennej diety. Migdały powinny jadać kobiety w ciąży, z tego względu, że znajduje się w nich kwas foliowy ale także łagodzi mdłości oraz zgagę. Pozytywnie wpływają na układ nerwowy i krążenia. Witamina B2 ma pozytywny wpływ na naszą pamięć i koncentrację. Spożywanie migdałów wzmacnia nasz system immunologiczny. Zmniejszają ryzyko cukrzycy. Obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi. Witaminy jakie znajdziemy w migdałach: A, B2, B3, B6, E, kwas foliowy. Składniki mineralne to: magnez, wapń, potas, fosfor, żelazo, sód, cynk. Zawierają sporo białka ok 20%, są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i nierozpuszczalnego błonnika.
Składniki jakie będą nam potrzebne:
Ciasto:
– 70 g erytrytolu
– 500 g mąki pszennej
– 250 ml ciepłego mleka
– 1 jajko + 2 żółtka
– 60 g rozpuszczone masło
– 4 krople aromatu migdałowego
– szczypta soli
– 40 g drożdży
Wierzch:
– 1 żółtko
– płatki migdałowe do posypania
Drożdże rozcieramy z ciepłym mlekiem, 3 łyżkami mąki i łyżką erytrytolu. Odstawiamy na 15 minut by drożdże zaczęły pracować.
Pozostałą mąkę przesiewamy do miski, dodajemy jajko i żółtka, rozpuszczone masło, sól, aromat migdałowy, erytrytol i zaczyn drożdżowy. Zagniatamy ciasto.
Miskę z elastycznym ciastem odstawiamy na godzinę i przykrywamy.
Wyrośnięte ciasto ponownie zagniatamy i dzielimy na 3 równe część. Z każdej części formujemy wałek. Następnie łączymy i zaplatamy jak warkocz..
Ciasto przekładamy na blaszkę do pieczenia i odstawiamy na 30 minut by wyrosło. Smarujemy rozkłóconym żółtkiem i posypujemy płatkami migdałowymi
Piekarnika nastawiamy na 170°C i pieczemy około 30 minut.
Chałkę drożdżową wyciągamy i odstawiamy do ostygnięcia.
Dziś słowem chałka określa się piękny bochenek plecionego chleba, który pojawia się na stołach całego świata. Bogaty, lekko słodki smak, z lśniącą złotą skórka o puszystym wnętrzu. Ta chałka jest idealna na śniadanie i kolację, w sumie to o każdej porze dnia jest pyszna i chciana. Ale to co czyni ten chleb takim wyjątkowym, to charakterystyczny warkocz, który symbolizuje między innymi połączenie rodziny i przyjaciół.