Chrupiąca prażona ciecierzyca.
Więcej moich fotografii o lepszej jakości można znaleźć na ShutterStock
Chrupiąca prażona ciecierzyca. Te puszki ciecierzycy, które zalegają w naszej szafce kryją w sobie niesamowity sekret. Ciecierzyca pieczona w piekarniku zmienia się w chrupiącą przekąskę. Takie malutkie i pyszne kuleczki. Jeśli jeszcze są tu osoby, które nie miały przyjemności jeść pieczonej ciecierzycy w formie przekąski, to pozwólcie, że podzielę się przepisem na prażoną ciecierzycę. Chrupiąca, prażona cieciorka może stać się naszą ulubioną przekąską! Pamiętajmy by zachować aquafabę (płyn po ciecierzycy) i użyjemy go do wykonania bez wegańskich.
Ciecierzyca inaczej groch włoski lub cieciorka. Posiada liczne właściwości zdrowotne i jest skarbnicą wartości odżywczych. Ciecierzyca znana jest wegetarianom ze względu na dużą zawartość białka, ponieważ zastępuje im zwierzęce białko. Wskazana jest dla osób odchudzających się, bo jest niskokaloryczna. Cieciorkę wykorzystuje się do wykonania hummusu, czyli pasty do pieczywa lub dipu do sosów. Groch włoski zmniejsza zachorowanie na raka jelita grubego, pozytywnie wpływa na płodność. Dobrze wpływa na wygląd naszej skóry, włosów i paznokci. Wspiera odporność naszego organizmu. Obniża poziom cholesterolu we krwi i obniża ciśnienie krwi. Posiada właściwości, które mogą zapobiec rozwojowi cukrzycy. Zapobiega zaparciom. Witaminy jakie znajdziemy w cieciorce: A, B1, B2, B3, B6, K, kwas foliowy. Składniki mineralne to: cynk, potas, sód, wapń, żelazo, magnez, fosfor.
Cynamon głównie kojarzy nam się ze świętami i szarlotką. Cynamon jest przyprawą, która posiada wiele właściwości leczniczych. Dodaje nam energii i witalności, pobudza trawienie, dostarcza nam błonnika. Posiada właściwości obniżające cholesterol. Pomaga w dolegliwościach żołądkowych. Cynamon pomaga w pozbyciu się zbędnych kilogramów. W cynamonie występuje składnik nazywany aldehyd cynamonowy, który wykazuje właściwości antynowotworowe. Przyprawa ta również może opóźnić pojawienie się choroby Alzheimera lub całkowicie jej zapobiec. Olejek cynamonowy możemy stosować pomocniczo w okresie przeziębienia, zakażenia górnych dróg oddechowych. Posiada właściwości antybakteryjne, dlatego jest skuteczny w walce z trądzikiem. Stosując cynamon możemy pozbyć się cellulitu. Witaminy jakie znajdziemy w cynamonie: A, B1, B2, B3, B6, E, K, kwas foliowy. Związki mineralne jakie znajdziemy to: sód, cynk, potas, fosfor, wapń, żelazo, magnez.
Składniki jakie będą nam potrzebne:
– 1 puszka ciecierzycy
– 1 łyżka oleju rzepakowego
– 1 łyżka miodu
– duża szczypta gałki muszkatołowej
– duża szczypta soli
– ½ łyżeczki cynamonu
– 2 łyżki cukru brązowego
Ciecierzycę odcedzamy z zalewy i dokładnie płuczemy pod wodą. Rozkładamy ją na ręczniku papierowym i lekko pocieramy by wyschła.
Gdy ciecierzyca się suszy my łączymy w misce: olej, miód, sól, gałkę muszkatołową, cynamon. Odkładamy na bok.
Blaszkę do pieczenia wykładamy papierem i przekładamy wysuszoną ciecierzycę.
Piekarnik nastawiamy na 190°C i pieczemy ciecierzycę około 30 minut lub do momentu aż będzie chrupiąca ale nie spalona. Musimy często sprawdzać i przekręcać kuleczki by się nie przypiekły z jednej strony.
Upieczoną ciecierzycę wyciągamy z piekarnika i natychmiast wsypujemy ją do miseczki z olejem. Mieszamy dokładnie by przyprawy równomiernie rozłożyły się na cieciorce. Ponownie przekładamy ciecierzycę na blachę i posypujemy cukrem i pieczemy przez 10 minut.
Upieczoną ciecierzycę wyciągamy i odstawimy do lekkiego ostygnięcia.
Resztki ciecierzycy przechowujemy w szczelnym pojemniku.
Ciecierzyca pieczona w piekarniku nie pozostaje tak chrupiąca gdy ostygnie, dlatego zalecam spożycie jej gdy jest jeszcze ciepła by uzyskać optymalne chrupnięcie.
Gdy ostygnie pieczona cieciorka staje się intensywnie orzechowa i uzależniająca. To inny rodzaj przekąski ale również godny naszej uwagi, miłości i przywiązania!