Ciasto karpatka.
Więcej moich fotografii o lepszej jakości można znaleźć na ShutterStock
Ciasto karpatka. Ta ciasto nie ma sobie równych. Dwie warstwy ciasta wypełnione pysznym, aksamitnym kremem budyniowym. Jest chrupnięcie i lekka aksamitna miękkość, cóż za idealna równowaga. Wszyscy miłośnicy ciast kremowych poczują głęboką miłość do tego wypieku. To po prostu dekadencki i niepowtarzalny deser, którzy wszyscy będą uwielbiać i prosić o więcej.
Jak głosi historia, karpatka została nazwana na cześć Karpat i widać dlaczego – ciasto ma kształt górskiego krajobrazu widzianego z góry.
Mleko owsiane charakteryzuje się delikatnym smakiem o wodnistej konsystencji, jednak jest bardzo sycące. Bogate jest w błonnik i kwas foliowy. Napój ten świetnie nadaje się dla wegan i osób, które nie tolerują laktozy. Mleko z płatków owsianych posiada właściwości hamujące rozwój komórek nowotworowych, jest antybakteryjne, zapobiega udarom i chorobom serca, także obniża poziom cholesterolu. Bogate jest w wapń. Posiada właściwości uspokajające. Duża zawartość żelaza znajdująca się w mleku pomocna jest przy leczeniu anemii. Mleko świetnie nadaje się do kawy, płatków śniadaniowych, koktajli, jako dodatek do wypieków, lodów, naleśników. Witaminy jakie znajdziemy w mleku owsianym to: B1, B2, B3, B6, E. Składniki mineralne to: wapń, potas, żelazo, magnez, cynk, miedź, fosfor.
Składniki jakie będą nam potrzebne:
Ciasto:
– 150 g masła
– 1 szklanka mąki pszennej pełnoziarnistej
– 1 szklanka wody
– 5 jajek
– 1/3 łyżeczki proszku do pieczenia
– szczypta soli
Krem:
– 3 szklanki mleka owsianego
– 250 g masła
– ¾ szklanki erytrytolu
– czubata łyżka mąki ziemniaczanej
– czubata łyżka mąki pszennej
– 2 łyżeczki esencji z wanilii
– 2 żółtka
Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową.
Wodę wlewamy do garnka i zagotowujemy razem z masłem. Następnie ściągamy z ognia i wsypujemy mąkę i mieszamy drewniana łyżką. Garnek ponownie stawiamy na małym ogniu i ciągle mieszając podgrzewamy masę, która powinna być gładka i jednolita i powinna ładnie odchodzić od garnka.
Odstawiamy do lekkiego ostygnięcia.
Do ciepłego ciasta dodajemy pojedynczo jajka, miksujemy. Wsypujemy sól oraz proszek do pieczenia.
Gotowe ciasto dzielimy na dwie części.
Formę o wymiarach 25×36 cm smarujemy tłuszczem i posypujemy kaszą manną. Rozprowadzamy na spodzie formy jedną porcję ciasta.
Piekarnik nastawiamy na 180°C i pieczemy przez 30 minut.
Po upieczeniu tak samo postępujemy z drugim kawałkiem ciasta.
Teraz przechodzimy do wykonania kremu.
Do garnka wlewamy 2 szklanki mleka oraz erytrytol, zagotowujemy.
Pozostałe mleko ucieramy z mąkami, żółtaki oraz esencją z wanilii.
Do gotującego się mleka szybko wlewamy mieszankę z mlekiem i żółtkiem, cały czas mieszamy by nie powstały nam gródki. Gotujemy do momentu aż budyń nam zgęstnieje.
Odstawiamy do ostygnięcia.
Miękkie masło ucieramy mikserem na puszystą masę. Stopniowo dodajemy schłodzony budyń.
Gotowy krem rozsmarowujemy na jednej porcji ciasta. Przykrywamy drugim kawałkiem ciasta. Chowamy do lodówki na minimum 4 godziny do schłodzenia.
Możemy posypać cukrem pudrem.
Osobiście uwielbiam to ciasto i jego nazwę – Karpatka, pochodzące z Karpat. Ciasto parzone, które w trakcie pieczenia cudnie puchnie i ma nieregularny kształt, a następnie wypełnione kremem i posypane cukrem pudrem przypominając ośnieżone szczyty gór. Możemy podawać to niesamowicie pyszne ciasto z polewą czekoladową, aby uzyskać dodatkowy smak.