Ciasto z rabarbarem i migdałami.
Więcej moich fotografii o lepszej jakości można znaleźć na ShutterStock
Ciasto z rabarbarem i migdałami. Jest to delikatne ciasto wypełnione rabarbarem, migdałami i musem jabłkowym. Ciasto jest wilgotne i doskonale łączy się z cierpką nutą. W tym przepisie rabarbar i migdały są połączone z ciastem tworząc idealne pyszne ciasto do kawy. Różowe kawałki rabarbaru zanurzone w wilgotnym, złocistym cieście. To ciasto pozwala zabłysnąć migdałom i rabarbarowi. Świeży rabarbar nadaje ciastu wilgoci a migdały lekkiego uziemianie i chrupkości. Wierzch ciasta posypany płatkami migdałowymi, które nadają dodatkowego smaku i chrupkości.
Rabarbar jest wszystkim znanym warzywem o czerwonej łodydze i kwaśnym smaku. Rabarbar jest świetnym źródłem błonnika co jest świetne by utrzymać zdrowy układ trawienny i jednocześnie błonnik pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Witamina K występująca w rabarbarze jest niezbędna do krzepnięcia krwi, silnych kości i utrzymania zdrowego serca. Rabarbar ma więcej przeciwutleniaczy niż jarmuż. Przeciwutleniacze chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Rabarbar jest niskokaloryczny, bez obaw mogą go jeść osoby na diecie. Witaminy jakie znajdują się w rabarbarze to: A, B1, B2, B3, B6, C, E, K, kwas foliowy. Składniki mineralne to: potas, wapń, fosfor, żelazo, sód, cynk, magnez. Rabarbar zawiera duże ilości błonnika. Uwaga rabarbaru powinny unikać osoby z chorobami reumatycznymi i nerek.
Migdały należą do najzdrowszych produktów żywnościowych na świecie. Migdały mają dużo kalorii, ale pomagają na spalić tkankę tłuszczową. Posiadają wiele właściwości odżywczych i powinniśmy wprowadzić je do codziennej diety. Migdały powinny jadać kobiety w ciąży, z tego względu, że znajduje się w nich kwas foliowy ale także łagodzi mdłości oraz zgagę. Pozytywnie wpływają na układ nerwowy i krążenia. Witamina B2 ma pozytywny wpływ na naszą pamięć i koncentrację. Spożywanie migdałów wzmacnia nasz system immunologiczny. Zmniejszają ryzyko cukrzycy. Obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi. Witaminy jakie znajdziemy w migdałach: A, B2, B3, B6, E, kwas foliowy. Składniki mineralne to: magnez, wapń, potas, fosfor, żelazo, sód, cynk. Zawierają sporo białka ok 20%, są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i nierozpuszczalnego błonnika.
Składniki jakie będą nam potrzebne:
Ciasto:
– 1 ¼ szklanki mąki pełnoziarnistej
– ½ łyżeczki soli himalajskiej
– ¼ łyżeczki proszku do pieczenia
– ½ łyżeczka sody oczyszczonej
– ½ łyżeczki gałki muszkatołowej
– ½ szklanki erytrytolu
– ½ szklanki musu jabłkowego
– 1 jajko
– ¾ szklanki kefiru
– 1 łyżeczka esencji z wanilii
– 4 łodygi rabarbaru
– ½ szklanki migdałów
Posypka:
– ¼ szklanki migdałów
– 2 łyżki masła
– 2 łyżki erytrytolu
– płatki migdałowe
Migdały kroimy drobno, rabarbar kroimy na kawałki wielkości 1 cm.
Do miski wsypujemy mąkę, sól, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną i gałkę muszkatołową. Mieszamy i odstawiamy na bok.
Do drugiej miski wsypuje erytrytol, jajko, esencję z wanilii, mus jabłkowy. Miksujemy do momentu połączenia się składników. Następnie naprzemiennie wsypujemy po 1/3 objętości mieszanki suchych składników i wlewamy po 1/3 kefiru i tak powtarzamy aż wszystkie składniki zostaną połączone.
Do gotowej masy wsypujemy pokrojone migdały i rabarbar. Mieszamy.
Blachę wykładamy papierem do pieczenia i przelewamy ciasto.
W miseczce łączymy masło, erytrytol i migdały. Mieszamy za pomocą łyżki i nakładamy mieszankę na wierzch ciasta oraz posypujemy płatkami migdałowymi.
Piekarnik nastawiamy na 180°C i pieczemy ciasto przez 35 minut lub do suchego patyczka. Upieczone ciasto pozostawiamy do ostygnięcia.
Zjedzmy kawałek tego pysznego ciasta z rabarbarem i migdałami do porannej kawy lub podajmy je na deser. Ciasto jest na tyle wszechstronne, że pasuje do większości owoców. Rabarbarowe ciasto z migdałami to sezonowa przekąska, która łączy w sobie smaki słodkości i cierpkości.