Czym jest styl skandynawski? Cechy i odmiany

Więcej moich fotografii o lepszej jakości można znaleźć na ShutterStock
Styl skandynawski we wnętrzu ma za zadanie wprowadzać nas w pozytywny nastrój, a także uspokajać. Wpisuje się w popularną filozofię hygge, która zakłada dążenie do wewnętrznej równowagi. W klasycznym stylu skandynawskim nie znajdziemy więc krzykliwych kolorów i wzorów oraz dominujących dodatków. Poznaj bliżej ten styl aranżacyjny oraz jego poszczególne odmiany.
Cechy stylu skandynawskiego
Jak sugeruje nazwa, styl skandynawski narodził się w krajach skandynawskich. Miał on nawiązywać do filozofii hygge – popularnej zarówno w XIX, jak i współcześnie. Zakłada ona dążenie do osiągnięcia wewnętrznego spokoju, równowagi oraz szczęścia. Wnętrza skandynawskie przede wszystkim mają więc zapewniać domownikom spokój, swobodę i relaks. Są zarówno przytulne, nastrojowe, minimalistyczne, jak i praktyczne – dlatego też nie ograniczają dostępnej przestrzeni ani nie opierają się na mocnych barwach.
Zgodnie ze stylem skandynawskim przy urządzaniu wnętrza bazuje się na naturalności – w doborze kolorystycznym oraz w materiałach. Najczęściej wykorzystywane są: drewno, wiklina, bawełna, szkło, kamień, len. Na ścianach królują natomiast wszelkiego rodzaju odcienie pastelowe oraz: odcienie bieli, szarości i brązu. Skandynawowie szczególnie wybierają błękity oraz zielenie ze względu na to, że te barwy kojarzone są z kolorami ziemi.
Jakie meble i dodatki w stylu skandynawskim?
Tak jak wspomnieliśmy wyżej, w stylu skandynawskim dominują meble i dodatki wykonane z naturalnych surowców. Określa się je jako minimalistyczne, o prostych konstrukcjach, bez zdobień. Najczęściej unika się masywnych nóżek czy lakierowanych frontów. Styl skandynawski jest dość uniwersalny. Można go wprowadzić w: kuchni, salonie, sypialni, pokoju gościnnym, biurze.
Zwłaszcza nowoczesne meble z litego drewna doskonale wpisują się w styl skandynawski. Są naturalne, wyjątkowo wytrzymałe, praktyczne i antystatyczne – nie przyciągają kurzu. Występują w wielu wariantach, natomiast łączy je jasny odcień drewna lub zastosowanie drewna bielonego. W przypadku kuchni lub jadalni – krzesła obijane są miękkim i przytulnym materiałem tapicerskim.
Skandynawskie dodatki również odznaczają się naturalnością i prostotą. Nie powinny krępować naszych ruchów w pomieszczeniu ani optycznie go zagracać. Nie występują w krzykliwych barwach. Nie stanowią elementów, które mają przyciągać wzrok, a mają współgrać i wpasować się w charakterystykę i przytulność wnętrza. Wykonywane są na przykład z wikliny, bawełny, lnu, kamienia. Mogą przybierać barwy neutralne, występować w kolorach ziemi lub w pastelach.
W kuchni doskonale sprawdzą się: na przykład wiklinowe kosze, podstawki pod talerze, lniany lub bawełniany obrus, kamienny wazon na kwiaty.
Do sypialni i salonu warto zakupić natomiast: puchaty dywan lub tkany dywan, poduszki dekoracyjne o neutralnych barwach, makramy i plecione kwietniki, wiklinowe abażury do lamp stojących lub wiszących (zwłaszcza w bieli), zasłony lniane w jasnych barwach (wówczas nie będą blokować naturalnych źródeł światła).

Jakie są odmiany stylu skandynawskiego?
Warto również wspomnieć o tym, że styl skandynawski w aranżacji wnętrz nie jest jednolity. Dlatego też wyróżnia się jego odmiany, które pokrótce przybliżymy poniżej.
Styl scandi chic
Styl scandi chic łączy cechy klasycznego stylu skandynawskiego z glamour i przede wszystkim wybierany jest przez kobiety. Dlaczego? We wnętrzach, prócz barw neutralnych, dominują odcienie złota, pastelowe róże, błękity, fiolety. Co charakterystyczne dla stylu glamour – dodatki występują w złocie (zarówno w wersji z błyskiem, jak i matowej). Zamiast miękkiej tapicerki częściej wybierane są naturalne skóry, natomiast wiklinowe abażury zostają zastąpione szklanymi kloszami.
Styl new nordic
Styl new nordic przede wszystkim nawiązuje do wspomnianej filozofii hygge. Wnętrze ma za zadanie tworzyć przyjazną i rodzinną atmosferę, głównie dzięki odpowiednio dobranej palecie barw oraz naturalnym materiałom. W odróżnieniu od klasycznego stylu skandynawskiego w new nordic nie wykorzystuje się bieli i szarości – zostały one zastąpione odcieniami beżu i kremu. Wykorzystywane są również: zieleń, błękit, żółć, brąz. Natomiast niezastąpione dodatki w stylu new nordic to: pleciony dywan, poduszki dekoracyjne, miękkie koce, narzuty, pledy. Elementy mogą występować nie tylko w pastelach i stonowanych barwach, ale także w wielobarwnych motywach i wzorach. Również na ścianach stosuje się wzorzystą tapetę.
Styl dark nordic
Styl dark nordic przełamuje odcienie bieli, które królują w klasycznym stylu skandynawskim. Charakterystyczne dla dark nordic kolory to: granat, szmaragdowa zieleń, bordo, grafitowe szarości, antracytowe szarości, czerń. Występują zwłaszcza na dodatkach, ale często również i na ścianach – wówczas mocniejszy akcent kolorystyczny pojawia się na jednej ścianie.
Styl dark nordic ma zarówno swoich wielbicieli, jak i wielu przeciwników – ze względu na to, że kłóci się z charakterem klasycznego stylu skandynawskiego. Prawdą jest natomiast to, że mocniejsze barwy doskonale przełamują biel. Zakłócają natomiast spokój i przytulność tak charakterystyczną dla filozofii hygge.