Domowa bezglutenowa granola z masłem orzechowym i quinoa.
Więcej moich fotografii o lepszej jakości można znaleźć na ShutterStock
Domowa bezglutenowa granola z masłem orzechowym i quinoa. Granola może być zdrowa i smaczna. Większość rzeczy kupowanych w sklepie jest pełne cukru, niezdrowych tłuszczy i olejów, a na domiar tego znajdziemy w nich wypełniacze i niepotrzebne składniki. Dlatego wykonanie w domu własnej granoli jest wskazane jeśli chcemy być zdrowi. Przepis ten jest bardzo łatwy, szybki i pozwala kontrolować ilość cukru i jakości składników, jednocześnie możemy zamieniać składniki, które nam bardziej odpowiadają. Wspaniały przepis na perfekcyjną bezglutenową granolę wegańską. Jest wypełniona błonnikiem, zdrowymi tłuszczami aby utrzymać nas w dobrej kondycji.
Kasza quinoa inaczej komosa ryżowa. Śmiało możemy ją wykorzystać do dań z sosem, świetnie się sprawdzi jako zamiennik ryżu, ziemniaków czy makaronu. Quinoa nie zawiera glutenu, więc może być konsumowana przez osoby borykające się z celiakią lub będące na diecie bezglutenowej. Kasza ta posiada właściwości antynowotworowe i antyoksydacyjne. Spożywanie komosy ryżowej przyczynia się do obniżenia cholesterolu we krwi, obniża ryzyko miażdżycy i innych chorób układu krążenia. W kaszy znajduje się składnik saponina, który posiada właściwości antyalergiczne, stymuluje system immunologiczny do poprawnego funkcjonowania, może także zwalczać wirusy. Posiada także działanie przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Witaminy jakie znajdziemy w kaszy quinoa to: A, B1, B2, B3, B6, E, kwas foliowy. Składniki mineralne to: sód, potas, fosfor, cynk, magnez, wapń, żelazo. Zawiera dużo pełnowartościowego białka i błonnika.
Płatki owsiane są doskonałym produktem dla osób, które są na diecie. Dla sportowców w to doskonałe źródło energii. Owies posiada właściwości odmładzające. Owsianka jest przede wszystkim bardzo zdrowa i sycąca. Witaminy jakie znajdziemy w płatkach owsianych: B1, B5, B6, E, K, PP, Składniki mineralne to: selen, magnez, potas, żelazo, cynk,mangan, miedź. W płatkach owsianych występuje również błonnik oraz nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), których organizm nie jest w stanie sam wytworzyć.
Składniki jakie będą nam potrzebne:
– 2,5 szklanki płatków owsianych bezglutenowych
– ¼ szklanki wiórków kokosowych
– ¼ szklanki kaszy quinoa (nie gotowana)
– 1 łyżeczka cynamonu
– 1 banana (puree)
– 1 łyżka oleju kokosowego
– 1 łyżeczka esencji z wanilii
– ¼ szklanki masła orzechowego
– ½ szklanki orzechów do wyboru
– 1 łyżka syropu klonowego
Do dużej miski wsypujemy wszystkie składniki. Mieszamy.
Do małego garnka wkładamy olej kokosowy i masło orzechowe. Stawiamy na ogniu i podgrzewamy do momentu by stopniały. Roztopione masło i olej wlewamy do miski z suchymi składnikami. Dokładnie mieszamy.
Blachę do pieczenia wykładamy papierem. Składniki rozkładamy równomiernie na blaszce do pieczenia.
Piekarnika nastawiamy na 160°C i pieczemy 35 minut do momentu aż granola zacznie brązowieć. Pamiętajmy żeby od czasu do czasu pomieszać piekącą się granolę by nam się nie przypaliła. Upieczoną granolę wyciągamy z piekarnika i zostawiamy do ostygnięcia. Przekładamy do szklanego pojemnika. Przechowujemy w suchym miejscu przez 2 tygodnie.
Smaczna i zdrowa granola zawsze pod ręką!