Domowy pasztet z kurczaka.
Więcej moich fotografii o lepszej jakości można znaleźć na ShutterStock
Domowy pasztet z kurczaka. Nawet najdroższy pasztet od zatwierdzonego i sprawdzonego producenta nigdy nie zastąpi smaku domowego pasztetu. Pasztet przygotowany w domu jest znacznie smaczniejszy i niewątpliwie zdrowszy. Dziś przygotujmy pasztet z piersi z kurczaka z dodatkiem orzechów włoskich, czosnku, marchewki. Ten pasztet jest bogaty, pełen smaku i cudownego aromatu. Delikatny pasztet idealnie komponuje się z kromką domowego pieczywa. Możemy się nim zajadać na śniadanie i kolację a nawet sprawdzi się w formie przekąski.
Marchewka ma szerokie zastosowanie w kuchni jest znana na całym świecie. Marchewka posiada właściwości lecznicze i kosmetyczne. Korzeń marchewki posiada właściwości przeciwpasożytnicze i przeciwcukrzycowe, obniża poziom cholesterolu we krwi, reguluje procesy trawienne. Częste picie lub jedzenie marchewki zwiększa odporność, nasza skóra staje się bardziej elastyczna. Poprawia koloryt naszej skóry. Zawiera takie witaminy jak: B1, B2, B6, C, E, H, K, PP, kwas foliowy, również w skład marchwi wchodzą związki mineralne: wapń, miedź, fosfor, żelazo, cynk, magnez, sód, potas,. Posiada cukry – węglowodany odżywcze (sacharozę i glukozę), białko, prowitaminę A i β-karoten.
Czosnek posiada całe spektrum składników mineralnych, witamin i właściwości zdrowotnych. Jest naturalnym antybiotykiem, hamuje rozwój bakterii, zwalcza infekcje. Jedną z głównych zalet czosnku jest wpływ na utrzymanie równowagi mikroflory jelit. Wpływa pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy, obniża ciśnienie krwi. Posiada działanie oczyszczające krew, z produktów przemiany materii. Pomaga zapobiegać chorobie nowotworowej, blokuje przemianę komórek, które mogą przeistoczyć się w komórki rakowe i może je nawet niszczyć. Czosnek wspiera funkcjonowanie mózgu. Witaminy jakie znajdziemy w czosnku: A, B1, B2, B6, C, PP. Składniki mineralne to: kobalt, chrom, nikiel, wapń, magnez, potas, cynk, miedź, mangan, selen, żelazo.
Orzechy włoskie każdy je lubi, może znaczna część osób ich unika ze względu na kalorie, ale warto je wprowadzić do swojej diety i czerpać z nich to co najlepsze. Jedzenie orzechów włoskich ułatwia trawienie. Obniżają poziom złego cholesterolu we krwi i także zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Obniżają także ciśnienie krwi. Mają działanie przeciwzakrzepowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Zmniejszają ryzyko zachorowania na raka. Poprawiają wygląd cery.. Orzechy polecane są osobom zmęczonym, nadpobudliwy, zestresowanymi i osób mającym problem ze snem. Witaminy jakie znajdziemy w orzechach włoskich to: A, B1, B2, B3, B6, C, E, K, kwas foliowy Składniki mineralne to: wapń, żelazo, magnez, cynk, sód, potas. Są bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Znajdziemy w nich także błonnik pokarmowy.
Składniki jakie będą nam potrzebne:
– 300 g pierś z kurczaka
– 100 g orzechów włoskich
– 1 duża marchewka
– 1 cebula
– 2 ząbki czosnku
– olej do smażenia
– sól, pieprz
– gałka muszkatołowa
– woda opcjonalnie
Pierś z kurczaka gotujemy w wodzie z przyprawami. Ugotowane mięso odstawiamy do ostygnięcia.
Marchewkę gotujemy na parze do miękkości, odstawiamy do ostygnięcia.
Cebulę obieramy, kroimy w kostkę i smażymy do momentu aż się zeszkli.
Mięso kroimy na małe kawałki i wkładamy do robota kuchennego, wsypujemy orzechy włoskie i przetwarzamy do momentu aż składniki połączą się ze sobą. Dodajemy pokrojoną w kawałki marchewkę oraz czosnek i ponownie włączamy urządzenie. Dodajemy podsmażoną cebulę, przyprawiamy solą, pieprzem oraz gałką muszkatołową. Blendujemy całość, jeśli pasztet jest zbyt suchy dodajemy około 50 ml wody i ponownie włączamy robot kuchenny.
Gotowy pasztet przekładamy do słoika i przechowujemy w lodówce.
Pasztet, który zachowuje kremową konsystencję i smakuje lepiej niż kupne pasztety. Pamiętajmy, że kurczak uważany jest za produkt dietetyczny. Dzięki wysokiej wartości odżywczej nie jest zbyt kaloryczny a z dodatkiem marchewki, czosnku, orzechów włoskich stanowi idealna pastę na kanapkę.