Domowy sok z aloesu.
Więcej moich fotografii o lepszej jakości można znaleźć na ShutterStock
Domowy sok z aloesu. Sok z aloesu to pyszny i pożywny dodatek do każdego napoju lub smoothie. Wiadomo, że spożywanie żelu z aloesu łagodzi stany zapalne, wspomaga trawienie i reguluje poziom cukru we krwi. Przygotowanie własnego soku z aloesu jest banalnie proste i w błyskawicznym czasie możemy cieszyć się pysznym i zdrowym sokiem. Ten przepis na sok z aloesu jest zdrowym napojem, który świetnie pasuje do naszej diety. Aloes z dodatkiem pomarańczy i miodu tworzy bombę witaminową!
Aloes obecnie znajduje zastosowanie w medycynie, jest ważnym składnikiem diety osób, które są na diecie. Jest to roślina, którą możemy bez problemu hodować w domu. Aloes ma działanie przeciwgrzybiczne i wnika głęboko w skórę. Aloes wzmacnia budowę włosów, które stają się mocniejsze i bardziej lśniące. Witaminy jakie znajdziemy w aloesie to: A, B1, B2, B3, B6, B12, C, E, kwas foliowy. Mikroelementy jakie znajdziemy w aloesie: chrom, selen, mangan, miedź, żelazo, potas, cynk, sód, wapń, magnez.
Składniki jakie będą nam potrzebne:
– 1 liść aloesu
– sok z 1 pomarańczy lub limonki
– 1 łyżeczka miodu
Przed wykonaniem soku z aloesu nie podlewamy rośliny przez tydzień wtedy w liściach aloesu będzie dużo właściwości odżywczych a mniej wody. Liście powinny mieć długość około 30 – 40 cm i roślina powinna być w przedziale wiekowym 2 – 3 lata.
Po odcięciu liścia wkładamy do go do lodówki na 12 godzin – składniki zawarte w aloesie wzmacniają swoje działanie.
Obcinamy boki liścia aloesu a następnie przecinamy go wzdłuż i za pomocą łyżeczki wyjmujemy miąższ. Do pojemnika blendera umieszczamy żel z aloesy, miód i sok z pomarańczy. Blendujemy przez kilka minut by składniki dobrze się połączyły ze sobą.
Gotowy sok wlewamy do ciemnej butelki lub słoika. Przechowujemy w lodówce do 3 dni.
Pijmy rozcieńczony sok w proporcji 2 łyżki soku z aloesu na szklankę wody, możemy także dodać sok z aloesu do koktajlu lub smoothie.
Wciąż trwają badania nad pełnym wachlarzem korzyści wynikających z przyjmowania soku aloesowego, jednak są też i przeciwwskazania. Na razie wiadomo, że kobiety w ciąży i karmiące nie powinny spożywać aloesu, to samo dotyczy małych dzieci i osób starszych. Aloes jest też przeciwwskazany jeśli:
– mamy niedobór potasu
– istnieje ryzyko alergii ( pokrzywka, wysypka, trudności z oddychaniem)
– mamy problemy z nerkami
– chorujemy na cukrzycę, aloes ma tendencję do obniżania poziomu cukru we krwi co może wchodzić w interakcje z leczeniem.
Aloes był używany od wieków w Egipcie, Grecji, Indiach, Chinach, Japonii i Meksyku ze względu na swoje właściwości prozdrowotne. Warto czerpać korzyści jakie nam daje ta cudowna roślina.