Duński chleb żytni.
Więcej moich fotografii o lepszej jakości można znaleźć na ShutterStock
Duński chleb żytni. Przepis na tradycyjny duński chleb żytni – dokładnie tak! Chleb, który był robiony jak w dawnych czasach i tak jest wytwarzany dzisiaj. Idealny, zdrowy chleb na śniadanie, do obiadu lub na kolacje. Duński chleb żytni wypełniony jest różnymi ziarnami, nasionami i żytem. Ten chleb jest zdrową alternatywa dla białego pieczywa. Domowy chleb żytni jest dość łatwy do zrobienia – wymaga jedynie cierpliwości.
Sezam jest znany każdemu. Jest on dodawany do chleba, do ciast i deserów, wyrabiamy z niego pastę tahini. Cenimy go za jego aromat i wspaniały smak. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że sezam posiada właściwości zdrowotne. Sezam charakteryzuje się silnym działaniem przeciwzapalnym i przeciwutleniającym. Sezam korzystnie wpływa na układ nerwowy, łagodzi napięcie nerwowe, zmniejsza częstotliwość napadów padaczki. Jedzenie sezamu wzmacnia kości i zęby, poprawia pracę serca i układu naczyniowego, przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi. Sezam ma działanie wykrztuśne, możemy go stosować przy mokrym kaszlu. Witaminy jakie znajdziemy w sezamie to: A, B1, B2, B3, B6, E, kwas foliowy. Zawiera dużo składników mineralnych, takich jak: fosfor, żelazo, cynk, miedź, magnez, wapń, potas, sód. Zawiera sporo nienasyconych kwasów tłuszczowych, są to kwas oleinowy i kwas linolowy. Zawiera także błonnik i białko.
Kefir jest to fermentowany napój mleczny, o kremowej i gęstej konsystencji, który posiada wiele właściwości prozdrowotnych. Korzystnie wpływa na jelita i poprawia nasze trawienie. Kefir jest napojem łatwo strawnym, wspomaga oczyszczanie organizmu. Picie kefiru podnosi naszą odporność na różnego rodzaju infekcje. Bakterie, które występują w kefirze chronią przed powstaniem wadliwych zmian DNA. Jest środkiem pomocniczym przy leczeniu alergii, miażdżycy. Zapobiega powstawaniu nowotworu układu pokarmowego. Reguluje rytm wypróżnień, redukuje wzdęcia. Kefir jest super probiotykiem. Zmniejsza ryzyko osteoporozy. Redukuje poziom złego cholesterolu. Pozytywnie wpływa na układ nerwowy. Witaminy jakie znajdziemy w kefirze: A, B1, B2, B3, B6, B12, C, D, E. Składniki mineralne to: fosfor, wapń, magnez, potas, żelazo, miedź, cynk, mangan, chlor, sód. Kefir jest bogaty w białko.
Składniki jakie będą nam potrzebne:
– 2 szklanki ciepłej wody
– 2 łyżki cukru
– 2 łyżeczki suchych drożdży
– 2 ½ szklanki mąki żytniej
– ¾ szklanki mąki uniwersalnej
– ½ szklanki nasion sezamu
– 1 ¼ szklanki nasion lnu
– 1 szklanka nasion słonecznika
– 1 szklanka połamanych nasion żyta
– 1/3 szklanki pestek dyni
– 2 łyżeczki soli
– 1 szklanka ciemnego piwa
– 1 szklanka kefiru
– płatki owsiane do posypania
Do miski wlewamy ciepłą wodę, dodajemy drożdże i cukier. Mieszamy i odstawiamy na 10 minut by drożdże zaczęły pracować.
Do drugiej miski wsypujemy wszystkie suche składniki, czyli mąki, sól, słonecznik, dynię, sezam, żyto. Następnie wlewamy mieszankę drożdżową, piwo i kefir. Za pomocą miksera z zamontowanym hakiem do chleba miksujemy przez 10 minut. Jeśli nie mamy miksera z hakiem możemy użyć rąk do łączenia ciasta. Ciasto będzie miało lepką konsystencję i nie będzie plastyczne.
Jeśli ciasto robiliśmy w metalowej misce musimy przełożyć je do miski plastikowej z dużą ilością miejsca, ponieważ ciasto będzie pracowało i przy okazji bulgotało. Miskę przykrywamy luźno folią i przykrywamy ręcznikiem. Odstawiamy w ciepłe miejsce na 24 – 48 godzin w zależności od tego jak kwaśny chcemy chleb. Musimy go fermentować przez minimum 24 godziny.
Blachę do chleba wykładamy papierem do pieczenia, spryskujemy papier lekko oliwą by chleb można było łatwo wyciągnąć.
Sfermentowane ciasto na chleb przekładamy do foremki. Wyrównujemy. Wierzch chleba spryskujemy wodą i posypujemy płatkami owsianymi.
Piekarnik nastawiamy na 150°C i pieczemy chleb od 100 – 120 minut.
Po upieczeniu chleb zostawiamy na 5 minut w piekarniku.
Wyciągamy chleb i przekładamy go na ruszt aby całkowicie ostygł.
By chleb był dłużej świeży przechowujemy go w lodówce lub możemy zamrozi jego cześć.
Przygotowanie tego chleba zajmuje troszkę czasu, jednak absolutnie warto upiec ten chleb. Duński chleb jest lekko zakwaszony, gęsty i sycący, pełen chrupiących nasion i ziaren.