Flower box czyli skrzynka pełna szczęścia.
Więcej moich fotografii o lepszej jakości można znaleźć na ShutterStock
„Wiosna, ach, to ty!” – śpiewał Marek Grechuta, zachwycając się tą wspaniałą porą roku. Wraz z wiosną zaczynają śpiewać ptaki, świecić słońce, robi się cieplej, a nasze oczy cieszą rozkwitające wszędzie kwiaty. Można j nie tylko podziwiać, ale również wykorzystać w różnych celach. Hitem ostatnich czasów stał się flower box, czyli alternatywa dla kwiatów ciętych czy doniczkowych. Czym jest? Jak układać w nim kompozycje i jak pielęgnować?
Czym jest flower box
Kwiaty wręczamy od czasów prehistorycznych. Najpierw służyły jako składniki mikstur zielarskich, potem zastąpiły wyrażenie uczuć, gdy w średniowieczu kościół zabronił okazywania och publicznie. Z czasem wypracowaliśmy sekretny język kwiatów. Tymczasem z Rosji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich nadeszła do nas alternatywa dla kwiatów ciętych czy doniczkowym, czyli flower box – inaczej kwiaty w pudełku. Takie kwiaty mogą być zarówno prezentem jak i dekoracją. Flower box składa się z pudełka, w którym umieszczono wilgotną gąbkę, na którą nadziane są poszczególne kwiaty. Możemy użyć róż, tulipanów, frezji, piwonii – zasadniczo każdy kwiat będzie się nadawał do flower boxa. Świeże kwiaty umieszczone w takim pudełku zachowują swoje piękno przez ok 2 tygodnie. Pudełka kwiatowe nadają się praktycznie na każdą okazję – urodziny, Dzień Matki, Walentynki, Dzień Kobiet, Ślub. Flower box ma wiele zalet, do których zależy przede wszystkim trwałość, schludny, piękny wygląd bukietu, a także praktyczność. Tak wykonany box można albo komuś podarować albo zabrać ze sobą do domu, jak również wykorzystać do udekorowania stołu. Poza tym, z uwagi na fakt, że każdy kwiat jest odseparowany od drugiego za pomocą gąbki, wytwarza mniej bakterii, które wpływają na szybsze więdnięcie.
Jak komponować kwiaty w boxie
Jeśli sami sporządzamy flower box możemy korzystać w 1000 pomysłów. Ograniczeni jesteśmy jedynie swoją własną inwencją twórczą. Możemy stosować różne aranżacje, łączyć kolory, mieszać wzory. Możemy obwiązać kwiaty wstążeczką, a także sporządzić box „pół na pół” i obok kwiatów umieścić słodycze, wino, drobne upominki. Boxy możemy tworzyć albo podobnie jak w domowym wazonie, gdzie kwiaty będą wystawać poza pudełko lub też można je przyciąć do wysokości boxa i zamknąć za pomocą wieczka, by tworzyły zaskakująca niespodziankę. Flower box można tworzyć z kwiatów sztucznych lub żywych. W przypadku tych drugich, pierwsze co potrzebujemy to kartonowe pudełko, które następnie wykładamy celofanem lub folią. Następnie wkładamy do niego wilgotną, nasączoną wodę gąbkę, a potem nadziewamy kwiat w gąbkę. Jeśli jednak zdecydujesz na kwiaty sztuczne, gąbka może być sucha, a pudełko pozbawione dodatkowej izolacji. W ten sposób można stworzyć również długotrwałe dekoracje. Sam flower box nie musi być nudny. Używane pudełka mogą być kwadratowe, prostokątne, w kształcie koła lub kopert. To ostatnie rozwiązanie jest coraz bardziej popularne w kwiaciarniach. Flower box możesz wykonać samodzielnie lub zakupić wykorzystując np. flowerboxy euroflorist.pl
Jak pielęgnować flower box
Utrzymanie flower boxa w dobrym stanie jest łatwe i przyjemne. Nie wymaga skomplikowanych zabiegów, jeśli pamiętasz o kilku istotnych zasadach. Przede wszystkim należy uzupełniać wodę w gąbce za pomocą drobnego strumienia wody lub używać do tego celu wody wymieszanej z odżywką florystyczną. Taki zabieg najlepiej wykonywać raz dziennie. Flower boxa nie należy stawiać tam, gdzie są źródła ciepła np. w pobliżu piecy, kominków, grzejników, gdyż kwiaty szybciej więdną. Lepiej unikać również w ich pobliżu dojrzewających owoców. Może ci się to wydać dziwne, ale etylen zawarty w takich owocach przyspiesza proces przekwitania roślin. Flower boxy również nie lubią przewiewów lub miejsc, gdzie panuje ciągle zmienna temperatura. Pamiętaj zatem, aby trzymać je w przestrzeni neutralnej. Jeśli uda ci się spełnić te warunki, będziesz mógł cieszyć się nietuzinkową kompozycją świeżych kwiatów przez dłuższy czas.