Jaglanka. Kasza jaglana z jabłkami i żurawiną.
Więcej moich fotografii o lepszej jakości można znaleźć na ShutterStock
Jaglanka. Kasza jaglana z jabłkami i żurawiną. Często na śniadanie robimy owsiankę, dodajemy do niej różnorodne składniki i w ten oto prosty sposób mamy pyszne śniadanie. A dlaczego by nie zastąpić ( chociaż na jakiś czas) owsianki jaglanką. Jaglanka jest kremowa i soczysta. Te małe, urocze, żółte koraliki mają uroczą i lekką konsystencję po ugotowaniu. Kasza jaglana jest stosunkowo szybka w gotowaniu ze względu na swój mały rozmiar, więc idealnie się na śniadanie. Oczywiście kasza jaglana jest wszechstronna w potrawach, możemy wykonać z niej naleśniki, ciasta, smalec, placki, brownie.
Kasza jaglana jest jedna z najzdrowszych kasz i nie jest zbyt doceniana, a szkoda ponieważ posiada wiele właściwości odżywczych. Powinniśmy wprowadzić ją do naszego menu ze względu na jej właściwości zdrowotne. Idealnie komponuje się z daniami słodkimi jak i słonymi. Kasza jaglana nie zawiera glutenu, więc wskazana jest dla osób cierpiących na alergię. Opóźnia procesy starzenia się i poprawia naszą pamięć. Jest lekkostrawna, więc zalecana jest dla osób, które mają problemy z układem trawiennym. Kasza posiada właściwości odkwaszające organizm, w naturalny sposób oczyszcza organizm z toksyn. Regularne jedzenie kaszy zapobiega powstawaniu nowotworów. Reguluje poziom cholesterolu we krwi. Ma właściwości antywirusowe, zmniejsza stany zapalne błony śluzowej. Dobrze wpływa na wygląd naszych włosów, skóry i paznokci. Witaminy jakie znajdziemy w kaszy jaglanej to: B1, B2, B3, B6, E, kwas foliowy, kwas pantotenowy. Składniki mineralne występujące w kaszy to: żelazo, miedź, krzem, magnez, potas, cynk, selen, mangan, fosfor. Posiada łatwo przyswajalne białko.
Żurawina jest jednym z prozdrowotnych owoców, więc warto wprowadzić ten owoc do swojej diety. Żurawina ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, skuteczna jest w walce z infekcjami dróg moczowych. Owoc ten wykorzystuje się w profilaktyce chorób zębów i dziąseł. Zawiera przeciwutleniacze, które chronią komórki przed destrukcyjnym działaniem wolnych rodników. Korzystnie wpływa na układ krążenia i miażdżycy. Pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi. Chroni przed wrzodami żołądka. Wspomaga walkę z anemią. Posiada właściwości oczyszczające organizm z toksyn. Jedzenie żurawiny spowalnia procesy starzenia się organizmu. Działa ochronnie na komórki mózgu. Witaminy jakie znajdziemy w żurawinie to: A, B1, B2, B6, C, E, kwas foliowy. Składniki mineralne to: potas, sód, fosfor, żelazo, wapń, magnez, jod. Zawiera dużo błonnika.
Składniki jakie będą nam potrzebne:
– ½ szklanki kaszy jaglanej
– 1 ½ szklanki mleka migdałowego
– ½ łyżeczki cynamonu
– ½ łyżeczki soli himalajskiej
– 1 łyżka miodu
– 1 jabłko
– żurawina do posypania
Kaszę jaglaną przepłukujemy raz zimna raz ciepłą wodą.
Jabłko obieramy i kroimy na kawałki.
Do garnka wlewamy szklankę mleka dodajemy sól oraz kaszę jaglaną i gotujemy na średnim ogniu. Mieszamy od czasu do czasu. Gotujemy przez około 10 – 15 minut aż kasza jaglana zmięknie.
Gdy kasza jaglana się ugotuje wlewamy powoli pozostałe mleko. Mieszamy aż kasza będzie bardziej kremowa. Dodajemy pokrojone jabłko, cynamon i żurawinę.
Szybkie, pożywne i zdrowe śniadanie, które nie zawiera glutenu.