Jak zdrowe jedzenie wpływa na nasze samopoczucie?
Więcej moich fotografii o lepszej jakości można znaleźć na ShutterStock
Jesteś tym co jesz – ten znany i często powtarzany frazes wcale nie jest pusty. Wręcz przeciwnie – powszechnie wiadomo, że sposób odżywiania wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Gdy nasz ogólny dobrostan oraz kondycja psychiczna ulega regresji, szukamy różnych rozwiązań, żeby sobie pomóc. Sięgamy po farmaceutyki, udajemy się na terapię, medytujemy. To wszystko może nam pomóc, ale holistyczne podejście do problemu nie pozwala nam zignorować równie istotnej kwestii – nawyków żywieniowych.
Chcesz poczuć się lepiej – zadbaj o jelita
To zaskakujące, jak duże znaczenie dla naszego samopoczucia mają jelita. Nazywane „drugim mózgiem”, odgrywają kluczową rolę w funkcjach życiowych i bezpośrednio wpływają na poziom energii oraz kondycję psychiczną człowieka. Istnieje bezpośredni kontakt między jelitami oraz mózgiem za sprawą nerwu błędnego. Te dwa istotne organy komunikują się ze sobą poprzez połączenia hormonalne, immunologiczne, nerwowe oraz humoralne. Dlatego tak ważne jest zachowanie właściwej mikroflory jelit. Możemy to zrobić poprzez zrewidowanie naszej diety. W odstawkę powinny pójść wszelkie produkty wysoko przetworzone, pełne konserwantów oraz sztucznych barwników. Oprócz otyłości, powodują również schorzenia układu pokarmowego oraz nieszczelność jelit, co może doprowadzić do obniżenia nastroju, a nawet depresji.
Ten ważny, lecz niedoceniany organ produkuje hormony, w tym serotoninę, która ma bezpośrednie przełożenie na ludzka psychikę. Zatem jeśli chcemy, aby uśmiech częściej gościł na naszej twarzy, powinniśmy zmienić nawyki żywieniowe. Dobrym wyborem będą naturalne probiotyki: wszelkie kiszonki czy jogurt naturalny. Wbrew pozorom, ułożenie odpowiedniego jadłospisu nie jest to takie łatwe, jak się wydaje, ale z pewnością pomoże nam w tym bogata wiedza zawarta na Fit2Fit. Do wytwarzania serotoniny, popularnie zwanej hormonem szczęścia, niezbędne jest spożywanie produktów bogatych w tryptofan. Do nich zaliczamy: ryby, produkty pełnoziarniste, banany, nasiona dyni i słonecznika, awokado, jajka oraz suszone daktyle.
Uzupełnij niedobory pokarmowe
Do pełni szczęścia potrzeba jednak coś więcej. Nasze usilne starania mogą bowiem zniweczyć niedobory pokarmowe. Ludzki organizm do prawidłowego funkcjonowania, także psychicznego, potrzebuje wielu składników i substancji. Aby być w dobrej kondycji, musimy mu je wszystkie dostarczyć wraz z pożywieniem. Właściwe rekomendacje żywieniowe można znaleźć w wielu źródłach. Ministerstwo Zdrowia także publikuje wiele przydatnych informacji na swojej stronie. Składniki pokarmowe są paliwem, które napędza nasze organy wewnętrzne i utrzymują je w dobrej formie, co skutkuje wysokim poziomem energii i świetnym samopoczuciem. Na co więc warto zwrócić szczególną uwagę?
Na początku trzeba wymienić magnez. Konsekwencją jego niedoboru będzie zaburzenie gospodarki hormonalnej, podwyższony poziom stresu, bezsenność oraz pogorszenie pamięci i koncentracji. Aby tego uniknąć, należy regularnie spożywać: gorzka czekoladę, orzechy, słonecznik, otręby, banany, kasze gryczaną, pomarańcze, jabłka oraz warzywa strączkowe.
Równie ważne dla ludzkiego ciała są nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3, których zadaniem jest regulacja układu nerwowego. W celu uzupełnienia ich poziomu, powinniśmy częściej sięgać po ryby morskie, siemię lniane, nasiona, orzechy oraz owoce morza.
Kolejną pozycją na „liście szczęścia” są witaminy z grupy B. Nie sposób przecenić ich pozytywnego wpływu na zdrowie. Nie tylko pomagają nam zachować równowagę psychiczną, lecz także zapobiegają nowotworom. Ich bogatym źródłem są: nabiał, jajka, produkty zbożowe i sojowe, szpinak, fasola oraz wątróbka.
Ważną rolę spełnia witamina D. Gdy jej brakuje, jesteśmy zmęczeni, bolą nas mięśnie i kości, a nasza odporność zaczyna szwankować. Witaminę D znajdziemy w: olejach roślinnych, nabiale, wątróbce i jajkach.
W obecnych czasach właściwe odżywianie nastręcza sporo problemów. Przygotowanie zdrowych posiłków jest czasochłonne, żmudne i niestety coraz droższe, lecz niezbędne, aby utrzymać dobra kondycję fizyczną i psychiczną. Wiele badań potwierdza bezpośrednie przełożenie nawyków żywieniowych na samopoczucie, poziom stresu oraz chroniczne zmęczenie. Bazując na „śmieciowym jedzeniu”, narażamy się na wiele schorzeń. Dojmującego poczucia przygnębienia, przewlekłego braku energii, a nawet depresji można uniknąć poprzez odpowiedni dobór produktów, które lądują na naszym talerzu. Warto zatem zdobyć się na wysiłek, odpowiednio dobierając codzienne menu, a z pewnością nasz organizm nam za to podziękuje.
Post partnerki