Kalafiorowa zupa krem. Wegańska zupa kalafiorowa.
Więcej moich fotografii o lepszej jakości można znaleźć na ShutterStock
Kalafiorowa zupa krem. Wegańska zupa kalafiorowa. Pyszna zupa krem z kalafiora. Ten przepis na zupę kalafiorową zaspokoi nasze pragnienia na ciepłą, kremową zupkę – bez sera! Jeśli szukamy przepisu na smaczny i szybki obiad to zupa krem z kalafiora to taka, którą możemy się cieszyć i czuć się dobrze zajadając się nią! W daniu tym poza kalafiorem znajdziemy także czosnek, korzeń pietruszki, cebulę, ziemniaki, korzeń selera i natkę pietruszki. Sprytny sposób na przemycenie warzyw. Cudowna gwiazda tego przepisu – kalafior!
Kalafior jest wspaniałym warzywem, które powinniśmy wprowadzić do swojej diety. Dostarcza naszemu organizmowi składników odżywczych, które powinniśmy docenić. Kalafior ma działanie przeciwnowotworowe i odmładzające. Jedzenie kalafiora pomaga obniżyć ciśnienie krwi oraz wpływa na lepsze krążenie krwi w organizmie. Ma właściwości przeciwzapalne. Pomaga oczyścić organizm z toksyn i wspiera trawienie, to dzięki błonnikowi, który znajdziemy w warzywie. Wyrównuje poziom elektrolitów. Pomaga chronić skórę przed uszkodzeniami wywołanymi promieniowaniem UV. Chroni przed cukrzycą i przed wrzodami. Witaminy jakie znajdziemy w kalafiorze to: A, B1, B2, B3, B6, C, E, K, kwas foliowy. Składniki mineralne występujące w kalafiorze to: cynk, magnez, potas, żelazo, fosfor, fluor, mangan, wapń, sód, cynk. Ponad to znajdziemy w nim błonnik, białko roślinne.
Czosnek posiada całe spektrum składników mineralnych, witamin i właściwości zdrowotnych. Jest naturalnym antybiotykiem, hamuje rozwój bakterii, zwalcza infekcje. Jedną z głównych zalet czosnku jest wpływ na utrzymanie równowagi mikroflory jelit. Wpływa pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy, obniża ciśnienie krwi. Posiada działanie oczyszczające krew, z produktów przemiany materii. Pomaga zapobiegać chorobie nowotworowej, blokuje przemianę komórek, które mogą przeistoczyć się w komórki rakowe i może je nawet niszczyć. Czosnek wspiera funkcjonowanie mózgu. Witaminy jakie znajdziemy w czosnku: A, B1, B2, B6, C, PP. Składniki mineralne to: kobalt, chrom, nikiel, wapń, magnez, potas, cynk, miedź, mangan, selen, żelazo.
Korzeń pietruszki jest jasnobeżowy ma kształt marchewki ale jest smukły jak pasternak. Korzeń pietruszki ma delikatny, słodki i troszkę ziołowy smak. Korzeń pietruszki jest zwykle stosowany w formie gotowanej ale możemy śmiało dodawać ją na surowo. Starajmy się wybierać korzenie, które są twarde, jasnobeżowe i małe do średniej wielkości, ponieważ są one najsmaczniejsze. Korzeń pietruszki ze względu na zawartość błonnika i witaminy C pozytywnie wpływa na odporność naszego organizmu. Zwalcza stany zapalne organizmu. Spora ilość potasu zawarta w pietruszce reguluje ciśnienie krwi i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Poprawia koncentrację i zdolność myślenia. Pietruszka posiada właściwości moczopędne. Witaminy występujące w pietruszce to: A, B1, B2, B3, C, E, K, kwas foliowy. Składniki mineralne to: wapń, fosfor, potas, sód, magnez, cynk, żelazo, mangan. Korzeń pietruszki zawiera także białko i błonnik. Pietruszka ma znaczną ilość flawonoidów i jest silnym przeciwutleniaczem.
Składniki jakie będą nam potrzebne
Składniki jakie będą nam potrzebne:
– 1 kalafior
– dwa korzenie pietruszki
– ½ korzenia selera
– 3 duże ziemniaki
– 4 ząbki czosnku
– 1 duża cebula
– duża szczypta gałki muszkatołowej
– sól, pieprz
– natka pietruszki
Kalafior dzielimy na różyczki i myjemy.
Pietruszkę, seler i ziemniaki obieramy i kroimy w dużą kostkę.
Cebulę kroimy na kawałki.
Wodę wlewamy do garnka. Gdy się zagotuje dodajemy pokrojone warzywa, czyli: kalafior, pietruszkę, seler, cebulę, ziemniaki, czosnek. Warzywa gotujemy do miękkości. Przyprawiamy solą, pieprzem i gałką muszkatołową.
Ugotowaną zupę odstawiamy do lekkiego przestygnięcia i miksujemy za pomocą blendera ręcznego. Zmiksowaną zupę posypujemy natką pietruszki (dla osób co lubią śmietanę mogą śmiało dodać).
Zupa jest w wersji dietetycznej nie zawiera śmietany i sera ale jeśli są osoby, które nie liczą kalorii i lubią doprawione zupy śmietaną śmiało mogą to zrobić.