Kompot z rabarbaru.
Więcej moich fotografii o lepszej jakości można znaleźć na ShutterStock
Kompot z rabarbaru. Obecnie jest sezon na cudowny, świeży rabarbar aż szkoda nie wykorzystać go w kuchni. Wszyscy doskonale znamy smak rabarbaru, jest bardzo cierpki dlatego rabarbar zawsze gotujemy z cukrem lub innym środkiem słodzącym. Często się łączy rabarbar z czerwonymi owocami, takimi jak: truskawki lub maliny w celu wzmocnienia koloru i uzupełnienia smaku.
Kompot jest to metoda powolnego gotowania owoców w syropie cukrowym. Działa dobrze w przypadku rabarbaru lub kombinacji rabarbaru i miękkich owoców lub przypraw. Rzadko istnieje ścisły przepis na coś tak nieformalnego jak kompot i margines błędu jest niewielki. Traktujmy kompot w zrelaksowany sposób i nie stresujmy się jego wykonaniem. Podawajmy go na ciepło lub zimno by ugasić pragnienie.
Rabarbar jest wszystkim znanym warzywem o czerwonej łodydze i kwaśnym smaku. Rabarbar jest świetnym źródłem błonnika co jest świetne by utrzymać zdrowy układ trawienny i jednocześnie błonnik pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Witamina K występująca w rabarbarze jest niezbędna do krzepnięcia krwi, silnych kości i utrzymania zdrowego serca. Rabarbar ma więcej przeciwutleniaczy niż jarmuż. Przeciwutleniacze chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Rabarbar jest niskokaloryczny, bez obaw mogą go jeść osoby na diecie. Witaminy jakie znajdują się w rabarbarze to: A, B1, B2, B3, B6, C, E, K, kwas foliowy. Składniki mineralne to: potas, wapń, fosfor, żelazo, sód, cynk, magnez. Rabarbar zawiera duże ilości błonnika. Uwaga rabarbaru powinny unikać osoby z chorobami reumatycznymi i nerek.
Mięta jest uważana za zioło lecznicze i jest wszystkim bardzo dobrze znana. Jest skutecznym lekarstwem na problemy żołądkowe, wzdęcia, mdłości, zaparcia, brak łaknienia. Pomaga uregulować pracę wątroby, poprawia nastrój i rozluźnia organizm. Napar z mięty polecany jest na łagodzenie objawów migreny. Liście mięty w formie nacierań mają działanie przeciwświądowe, miejscowo znieczulają i mają działanie przeciwzapalne. Zalecana są przy ospie wietrznej.
Składniki jakie będą nam potrzebne:
– 800 g rabarbaru
– 2 litry wody
– laska wanilii
-10 łyżek cukru trzcinowego
– liski mięty o dekoracji
Rabarbar myjemy dokładnie i kroimy na 1 centymetrowe kawałki.
Do garnka wsypujemy cukier trzcinowy i stawiamy na ogniu, podgrzewamy kilka minut do momentu aż cukier zacznie się rozpuszczać. Wkładamy pokrojony rabarbar i mieszamy, cukier zacznie się przyklejać do rabarbaru ale to nic nie szkodzi. Gotujemy przez około 3 minuty. Wlewamy wodę i dodajemy ziarenka z laski wanilii i wkładamy także laskę wanilii. Mieszamy i doprowadzamy do wrzenia. Zmniejszamy płomień i gotujemy do momentu aż rabarbar będzie miękki.
Odstawiamy kompot do ostygnięcia.
Osoby, które nie lubią pływającego rabarbaru mogą przecedzić kompot przez sito.
Napój podajemy na zimno lub na ciepło.
Przed podaniem dodajemy listki mięty.
Jasnoczerwone łodygi rabarbaru zanurzone w kompocie, coś pysznego. Sezon rabarbarowy jest już otwarty więc warto wykonać z jego dodatkiem nie tylko napój orzeźwiający ale także ciasto i inne desery.