Kurczak z ryżem i warzywami. Danie jednogarnkowe.
Więcej moich fotografii o lepszej jakości można znaleźć na ShutterStock
Kurczak z ryżem i warzywami. Danie jednogarnkowe. To jest dobrze zbilansowany posiłek, który zawiera białko, warzywa i węglowodany o prostym smaku dla całej rodziny. A wszystko to przygotujemy w jednym garnku by było mniej czyszczenia i mycia. Wyśmienicie przyprawiony ryż, pierś z kurczaka oraz warzywa. I tyle smaku w jednej potrawie! Kolorowy obiad wypełniony chrupiącą papryką, soczystym kurczakiem i aromatycznym czosnkiem. To propozycja na obiad, która przypadnie do gustu nawet najmłodszym członkom rodziny.
Czerwona fasola fasola jest lubiana przez większość osób i nic dziwnego, ponieważ posiada ona wiele wartości odżywczych. Jedzenie fasoli poprawia pamięć, działa przeciwzapalnie. Zmniejsza wydzielanie kwasów żołądkowych, dlatego jest zalecana osobom borykającym się ze zgagą i nadkwasotą. Pozytywnie działa na serce, układ krążenia. Zapobiega zakrzepom i nadciśnieniu. Osoby chorujące na osteoporozę powinny wprowadzić do diety fasolę ze względu na białko roślinne, które występuje w tej roślinie. Obniża poziom cholesterolu we krwi. Ułatwia trawienie i oczyszcza organizm z toksyn. Hamuje rozrost komórek nowotworowych. Witaminy jakie znajdziemy w fasoli czerwonej to: A, B1, B2, B3, B6, C, D, E, K, kwas foliowy. Składniki mineralne jakie znajdziemy to: cynk, magnez, żelazo, mangan, fosfor, wapń, potas, selen. Fasola zawiera także błonnik i białko.
Ryż jest źródłem wielu wartościowych składników odżywczych. Dostarcza nam duże ilości węglowodanów złożonych, które są podstawowym źródłem energii. Ryż korzystnie wpływa na trawienie, posiada właściwości przeciwbiegunkowe, jest lekkostrawny. Obniża poziom poziom cukru i złego cholesterolu we krwi. Reguluje pracę układu nerwowego. Jedzenie ryżu wzmacnia odporność. Pozytywnie wpływa na pracę serca i obniża ciśnienie krwi. Chroni przed wolnymi rodnikami. Może chronić przed nowotworem. Witaminy jakie znajdziemy w ryżu to: B1, B2, B5, B6, E, PP, kwas foliowy. Składniki mineralne to: żelazo, cynk, magnez, fosfor, miedź, selen, potas. Znajdziemy w nim także błonnik.
Czosnek posiada całe spektrum składników mineralnych, witamin i właściwości zdrowotnych. Jest naturalnym antybiotykiem, hamuje rozwój bakterii, zwalcza infekcje. Jedną z głównych zalet czosnku jest wpływ na utrzymanie równowagi mikroflory jelit. Wpływa pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy, obniża ciśnienie krwi. Posiada działanie oczyszczające krew, z produktów przemiany materii. Pomaga zapobiegać chorobie nowotworowej, blokuje przemianę komórek, które mogą przeistoczyć się w komórki rakowe i może je nawet niszczyć. Czosnek wspiera funkcjonowanie mózgu. Witaminy jakie znajdziemy w czosnku: A, B1, B2, B6, C, PP. Składniki mineralne to: kobalt, chrom, nikiel, wapń, magnez, potas, cynk, miedź, mangan, selen, żelazo.
Składniki jakie będą nam potrzebne:
– 300 g piersi z kurczaka
– 1 cebula
– 4 ząbki czosnku
– 1 zielona papryka
– 2 ½ szklanki wody
– 1 ½ szklanki ryżu
– 1 puszka czerwonej fasoli
– 3 pomidory
– sól, pieprz
– przyprawa do kurczaka
– olej do smażenia
Pierś z kurczaka kroimy w kostkę. Przyprawiamy solą, pieprzem i przyprawą do kurczaka. Mieszamy dokładnie.
W garnku rozgrzewamy olej i smażymy pierś z kurczaka. Gdy mięso będzie już usmażone wyciągamy je i odstawiamy na bok.
Do garnka dolewamy troszeczkę oleju i smażymy pokrojoną w kostkę cebulę, gdy się zeszkli dodajemy pokrojoną w kostkę paprykę i przeciśnięty przez praskę czosnek. Chwilkę smażymy. Następnie dodajemy wodę, wsypujemy czerwoną fasolę, ryż (nieugotowany), pokrojone pomidory. Przyprawiamy solą i pieprzem. Mieszamy i przykrywamy. Dusimy na wolnym ogniu przez 20 minut. Pod koniec gotowania dodajemy usmażonego wcześniej kurczaka. Mieszamy. Jeszcze parę minut gotujemy i gotowe.
Smaczny, zdrowy i szybki obiad dla całej rodziny.