Opryszczka wargowa.
Więcej moich fotografii o lepszej jakości można znaleźć na ShutterStock
Opryszczka wargowa jest to zapalenie, powierzchniowe skupisk umieszczone w okolicach błony śluzowej jamy ustnej i warg, czasami zdarza się, że wychodzą poza tę granicę. W pierwszej fazie pęcherzyki wypełnione są treścią surowiczą, później ropą, a w ostatniej fazie tworzą się strupki. Przeważnie opryszczce towarzyszy pieczenie i bolesność. Zwykle objawy znikają w ciągu 10 – 12 dni. Jeśli zarazimy się wirusem opryszczki to mamy już ją do końca życia.
Gdy czujemy, że zbliża się opryszczka i nie chcemy, bądź nie możemy sobie pozwolić by strupki oszpeciły naszą twarz, zacznijmy działać!
Przedstawię Wam kilka tanich, domowych sposobów jak sobie poradzić szybko z opryszczką:
1.CZOSNEK NA OPRYSZCZKĘ
Wszyscy wiemy, że czosnek nazywany jest ‘’naturalnym antybiotykiem’’, stosujemy go w walce np. z przeziębieniem, jeśli mamy zgagę, pobudza żołądek do produkcji soku żołądkowego, również możemy go zastosować mając opryszczkę.
Przekrojony ząbek czosnku przykładamy na chorobowo zmienione miejsce, możemy również pocierać. Czosnek najlepiej mieć przyłożony do opryszczki przez cały dzień bądź noc (chociaż czasami jest to ciężkie do zrobienia), ale czego się nie robi by dolegliwości szybko minęły.
2.CEBULA NA OPRYSZCZKĘ
Podobne właściwości lecznicze do czosnku ma cebula. Jest skuteczna w leczeniu owrzodzeń i trudno gojących się ran. Wracając do opryszczki. Kawałeczek obranej oczywiście cebuli przykładamy na opryszczkę, możemy również pocierać. Często należy zmieniać okład z cebuli, ponieważ świeży sok z cebuli ma najskuteczniejsze działanie.
3.ALOES NA OPRYSZCZKĘ
W walce z opryszczką pomocny również jest sok z aloesu. Aloes znany jest ze swoich zdrowotnych właściwości. Ucinamy kawałeczek aloesu, by dostać się do wnętrza rośliny i sokiem przecieramy bolące pęcherzyki. Podobnie jak czosnek i cebulę aloes również przytrzymujemy długo (jeśli jest to możliwe) przy chorobowo zmienionym miejscu.
4.CYTRYNA NA OPRYSZCZKĘ
Kwasy zawarte w cytrynie nie pozwalają namnażać się wirusowi. Plasterek cytryny przykładamy do opryszczki, staramy się trzymać jak najdłużej, postępujemy podobnie jak we wcześniejszych sposobach. Dzięki cytrynie strupek szybko przesycha i przestaje boleć. A oto przecież nam chodzi. Warto pić sok z cytryny – wzmacnia naszą odporność.
5.MIÓD NA OPRYSZCZKĘ
Miód posiada właściwości bakteriobójcze i wirusobójcze, dlatego jest stosowany nie tylko przy leczeniu przeziębienia, ale również i opryszczki. Wystarczy posmarować usta miodem i pozostawić go tak. Poza tym, że łagodzi ból przy okazji odżywia i regeneruje podrażnioną skórę. Na opryszczkę polecany jest miód lipowy.
6.WODA UTLENIONA I SPIRYTUS NA OPRYSZCZKĘ
Stosowanie wody utlenionej bądź spirytusu na bąble jest dość bolesne, ale skuteczne. Wirus się szybko wycofuje, pozostawiając po sobie tylko strupek. Opryszczkę należy smarować nasączonym wacikiem, którymś z tych płynów.
Przedstawiłam Wam (według mnie) 6 najskuteczniejszych metod pozbycia się brzydkich pęcherzyków. Oczywiście istnieje jeszcze kilka metod np. smarowanie opryszczki pastą do zębów czy przykładanie jeszcze ciepłej torebki od herbaty, ale wydaje mi się, że te 6 sposobów powinno w zupełności wystarczyć i że każdy znajdzie coś dla siebie.
ŻEGNAJ OPRYSZCZKO!