Pasztet z cukinii.
Więcej moich fotografii o lepszej jakości można znaleźć na ShutterStock
Pasztet z cukinii. Idealne danie dla wegetarian, osób dbających o linię i nie tylko. Pasztet z cukinii idealnie nadaje się na kanapkę, ale też świetnie się sprawdzi jako przystawka na krakersach. Pasztet jest łatwy w przygotowaniu, więc każdy sobie z nim poradzi.
Cukinia jest idealna dla osób odchudzających się. Jest lekkostrawna i niskokaloryczna. W cukinii nie odkładają się metale ciężkie. Witaminy które znajdziemy w cukinii: A, B6, C, K, kwas foliowy, tiamina, niacyna, ryboflawina. Składniki mineralne to: wapń, żelazo, cynk, sód, magnez, fosfor, potas. Cukinia jest tolerowana przez osoby, które mają problem z układem trawiennym. Pozwala odkwasić organizm.
Czosnek posiada całe spektrum składników mineralnych, witamin i właściwości zdrowotnych. Jest naturalnym antybiotykiem, hamuje rozwój bakterii, zwalcza infekcje. Jedną z głównych zalet czosnku jest wpływ na utrzymanie równowagi mikroflory jelit. Wpływa pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy, obniża ciśnienie krwi. Posiada działanie oczyszczające krew, z produktów przemiany materii. Pomaga zapobiegać chorobie nowotworowej, blokuje przemianę komórek, które mogą przeistoczyć się w komórki rakowe i może je nawet niszczyć. Czosnek wspiera funkcjonowanie mózgu. Witaminy jakie znajdziemy w czosnku: A, B1, B2, B6, C, PP. Składniki mineralne to: kobalt, chrom, nikiel, wapń, magnez, potas, cynk, miedź, mangan, selen, żelazo.
Składniki jakie będą nam potrzebne:
– 1 duża marchewka
– 5 ząbków czosnku
– ½ łyżeczki kurkumy
– 1 szklanka kaszy manny
– 3 średnie cukinie
– 3 cebule
– 4 jajka
– sól, pieprz
– pęczek natki pietruszki
Marchewkę i cukinię ścieramy na tarce o dużych oczkach. Przekładamy do miski. Cebule kroimy w małą kostkę i dodajemy do cukinii. Następnie wsypujemy kaszę mannę, dodajemy jajka, posiekany czosnek, kurkumę, sól, pieprz i posiekaną natkę pietruszki. Dokładnie mieszamy zawartość miski.
Formę keksówki wykładamy papierem do pieczenia i przekładamy tam nasz pasztet. Wyrównujemy.
Piekarnik nastawiamy na 180°C i pieczemy godzinę. Jeśli pasztet będzie jeszcze zbyt wilgotny to pozostawiamy go w piekarniku na kolejne 10-15 minut.
Upieczony pasztet wyciągamy i zostawiamy do ostygnięcia.
Idealnie komponuje się ze chlebem lub bułką. Jeden z najlepszych pasztetów jakie jadłam.
Smacznego!