Pieczony pasztet z selera.
Więcej moich fotografii o lepszej jakości można znaleźć na ShutterStock
Pieczony pasztet z selera. Pyszny, gładki, warzywny pasztet. Idealnie nadaje się do smarowania krakersów, świeżego chleba lub tostów. Wyeliminujmy strach i panikę, które przychodzą wraz z myślą, że mamy pasztet z selera. Dzięki temu bardzo pysznemu pasztetowi z selera pokochamy to warzywo. Ten pasztet to pyszna, bogata do rozsmarowywania miska (słoik) dobroci, pełna wspaniałych smaków. Podajmy dużą miskę pasztetu z chrupiącym chlebem a wszyscy będą się zajadać bez końca.
Pieczarki są najbardziej popularnym grzybem i bardzo lubianym. Istnieje przekonanie, że grzyby nie mają żadnej wartości odżywczej, jednak jest to nie prawda, ponieważ zawierają sporo składników odżywczych. A jakich? Czytajcie dalej. Pieczarki mają działanie przeciwnowotworowe i antybakteryjne. Jedzenie ich wzmacnia odporność i wspomaga układ krążenia. Wprowadzenie do diety pieczarek zmniejsza apetyt i hamują wchłanianie tłuszczów. Obniżają poziom cholesterolu we krwi i obniżają ciśnienie. Witaminy jakie znajdziemy w pieczarkach to: A, B1, B2, B3, B5, B12, C, D, E, kwas foliowy. Składniki mineralne to: selen miedź, jod, żelazo, magnez, sód, cynk, potas. Zawierają także błonnik i białko.
Jajka do niedawna sądzono, że jajka są niezbyt zdrowe i nie powinno się ich często spożywać. Na nasze szczęście ten pogląd się zmienił i dietetycy są zgodni, że jajko posiada wiele wartości odżywczych i warto je jeść. Składniki odżywcze zawarte w jajku wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu i przyczyniają do dobrego stanu zdrowia. Jajka są źródłem pełnowartościowego białka, które jest łatwo przyswajalne przez nasz organizm. Zawarta w jajku luteina ma wpływ na poprawę naszego widzenia. Witaminy występujące w jajku to: A, B1, B2, B6, B12, D, kwas foliowy. Składniki mineralne to: chlor, cynk, fosfor, żelazo, cynk, siarka, selen, miedź, magnez, jod.
Czosnek posiada całe spektrum składników mineralnych, witamin i właściwości zdrowotnych. Jest naturalnym antybiotykiem, hamuje rozwój bakterii, zwalcza infekcje. Jedną z głównych zalet czosnku jest wpływ na utrzymanie równowagi mikroflory jelit. Wpływa pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy, obniża ciśnienie krwi. Posiada działanie oczyszczające krew, z produktów przemiany materii. Pomaga zapobiegać chorobie nowotworowej, blokuje przemianę komórek, które mogą przeistoczyć się w komórki rakowe i może je nawet niszczyć. Czosnek wspiera funkcjonowanie mózgu. Witaminy jakie znajdziemy w czosnku: A, B1, B2, B6, C, PP. Składniki mineralne to: kobalt, chrom, nikiel, wapń, magnez, potas, cynk, miedź, mangan, selen, żelazo.
Składniki jakie będą nam potrzebne:
– 1 cebula
– 4 ząbki czosnku
– ½ kg selera (korzeń)
– 5 pieczarek
– gałka muszkatołowa
– sól, pieprz
– 3 jajka
– 1 szklanka bułki tartej
– olej do smażenia
Seler obieramy i ścieramy na tarce jarzynowej.
Cebulę kroimy w kostkę a czosnek przeciskamy przez praskę.
Na patelni rozgrzewamy oliwę i dodajemy seler, cebulę i czosnek. Chwilkę smażymy. Dodajemy pokrojone pieczarki i zalewamy gorącą wodą, tak by warzywa były przykryte. Gotujemy około 10 – 15 minut. Wodę odlewamy i warzywa odstawiamy do ostygnięcia.
Do przestudzonych warzyw dodajemy żółtka, bułkę tartą i przyprawy. Za pomocą blendera ręcznego miksujemy zawartość na gładką masę.
W osobnej misce ubijamy pianę z białek. Następnie dodajemy ją do masy selerowej. Mieszamy.
Masę na pasztet przekładamy do słoika lub słoików (zależy do jak dużego słoja wkładamy pasztet) na ¾ wysokości.
Piekarnik nastawiamy na 170°C i pieczemy pasztet z selera około 50 – 50 minut.
Nasz pasztet gotowy. Możemy teraz zajadając się smaczną kanapką z pasztetem.