Płaski chleb ziemniaczany. Chleb bez glutenu.
Więcej moich fotografii o lepszej jakości można znaleźć na ShutterStock
Płaski chleb ziemniaczany. Chleb bez glutenu. Czy pozostały nam resztki ziemniaków po obiedzie? Zamieńmy je w pyszny płaski chleb ziemniaczany. Chleb bez glutenu. Chleb jest bez drożdży i zakwasu. Jest to bardzo prosty przepis na chleb, który jest idealny do wykorzystania resztek puree ziemniaczanego. Chleb jest niezwykle miękki i łatwy do wykonania.
Ziemniaki są znane każdemu z nas i są częstym gościem na naszych stołach, z czego bardzo się cieszę, ponieważ ziemniaki są lekkostrawne i zawarte w nich związki są łatwo przyswajalne. Kartofle zawierają błonnik, który ułatwia trawienie, poprawia przemianę materii. Ziemniaki wpływają na obniżenie ciśnienia krwi. Jedzenie ich łagodzi stres i zmęczenie. Pomagają usunąć nadmiar wody z organizmu. Poprawiają wygląd skóry, pozytywne wpływają na wzrok. Witaminy jakie znajdziemy w ziemniakach to: A, B1, B2, B3, B6, C, K, PP, kwas foliowy. Składniki mineralne to: potas, cynk, mangan, fosfor, żelazo, mangan, magnez, wapń, sód, selen.
Mak jest wspaniałym dodatkiem do ciast, deserów, ale także produkuje się z niego leki uspokajające. Mak jest źródłem cennych wartości odżywczych. Mak powinny jeść osoby cierpiące na osteoporozę. Obniża poziom cholesterolu we krwi. Wspomaga pracę serca i zapobiega zmianom miażdżycowym. Wzmacnia odporność organizmu. Wskazany jest dla osób, które borykają się z zaparciami. Bardzo dobrze działa na wygląd skóry, włosów i paznokci. Wspomaga układ nerwowy. Witaminy jakie znajdziemy w maku to: A, B1, B2, B5, B6, B9, C, D, E, kwas foliowy. Składniki mineralne jakie znajdziemy w maku to: cynk, żelazo, fosfor, potas, wapń, magnez, mangan, selen, miedź. W maku znajdziemy również błonnik i kwasy omega – 6.
Sezam jest znany każdemu. Jest on dodawany do chleba, do ciast i deserów, wyrabiamy z niego pastę tahini. Cenimy go za jego aromat i wspaniały smak. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że sezam posiada właściwości zdrowotne. Sezam charakteryzuje się silnym działaniem przeciwzapalnym i przeciwutleniającym. Sezam korzystnie wpływa na układ nerwowy, łagodzi napięcie nerwowe, zmniejsza częstotliwość napadów padaczki. Jedzenie sezamu wzmacnia kości i zęby, poprawia pracę serca i układu naczyniowego, przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi. Sezam ma działanie wykrztuśne, możemy go stosować przy mokrym kaszlu. Witaminy jakie znajdziemy w sezamie to: A, B1, B2, B3, B6, E, kwas foliowy. Zawiera dużo składników mineralnych, takich jak: fosfor, żelazo, cynk, miedź, magnez, wapń, potas, sód. Zawiera sporo nienasyconych kwasów tłuszczowych, są to kwas oleinowy i kwas linolowy. Zawiera także błonnik i białko.
Składniki jakie są nam potrzebne:
– 250 g ugotowanych ziemniaków
– 1 jajko
– ¼ szklanki roztopionego masła
– 1 łyżka proszku do pieczenia
– 130 g mąki ryżowej
– 40 g mąki ziemniaczanej lub kukurydzianej
– ½ łyżeczki soli
Do posypania:
– 1 łyżka maku
– 1 łyżka sezamu
– ½ łyżeczki soli
– 1 łyżeczka suszonej bazylii
– 1 łyżka czosnku w proszku
– 1 łyżeczka suszonej cebuli
– 2 łyżki rozpuszczonego masła
Ziemniaki gotujemy i rozgniatamy tłuczkiem. Odstawiamy do ostygnięcia.
Ziemniaki przekładamy do miski, dodajemy jajko i rozpuszczone masło. Mieszamy do połączenia się składników. Dodajemy resztę składników, czyli: mąkę ryżową, mąkę ziemniaczaną, proszek do pieczenia, sól. Bardzo dokładnie łączymy zawartość miski. Powstanie nam ciasto, z którego formujemy kulkę i wkładamy do lodówki na 30 minut.
W malej miseczce łączymy mak, sezam, sól, bazylię, czosnek i suszoną cebulkę. Mieszamy i odstawiamy.
Ciasto na chleb wyciągamy z lodówki i dzielimy je na 8 części. Z każdej części robimy kulkę, którą delikatnie spłaszczamy lub rozwałkowujemy by powstał nam placek.
Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia i układamy na niej chlebki. Każdy chlebek smarujemy rozpuszczonym masłem i posypujemy mieszanką przypraw.
Piekarnik nastawiamy na 220°C i pieczemy chleb przez 15 minut.
Ten chleb z ziemniaków jest wszechstronny i smaczny. Idealnie pasuje do wykonania kanapek jak i dodatek do obiadu. Płaski chleb ziemniaczany jest zdecydowanie świetny i warto mieć ten przepis pod ręką. Pokochamy ten chleb ziemniaczany. Dodatek maku i sezamu dodaje chlebowi pysznego smaku.