Pudding chia z rabarbarem.
Więcej moich fotografii o lepszej jakości można znaleźć na ShutterStock
Pudding chia z rabarbarem. To słodki, sezonowy deser z wykorzystaniem nasion chia i rabarbaru. W tym puddingu chia z rabarbarem dostajemy cudowny kontrast – rabarbar jest cierpki i owocowy, a pudding chia wyjątkowo kremowy i odrobinę słodki. Jest to świetne połączenie. Dodatek buraka do rabarbaru nie zmienia jego smaku, nadaje tylko bardziej atrakcyjnego koloru – naturalny barwnik!
Rabarbar jest wszystkim znanym warzywem o czerwonej łodydze i kwaśnym smaku. Rabarbar jest świetnym źródłem błonnika co jest świetne by utrzymać zdrowy układ trawienny i jednocześnie błonnik pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Witamina K występująca w rabarbarze jest niezbędna do krzepnięcia krwi, silnych kości i utrzymania zdrowego serca. Rabarbar ma więcej przeciwutleniaczy niż jarmuż. Przeciwutleniacze chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Rabarbar jest niskokaloryczny, bez obaw mogą go jeść osoby na diecie. Witaminy jakie znajdują się w rabarbarze to: A, B1, B2, B3, B6, C, E, K, kwas foliowy. Składniki mineralne to: potas, wapń, fosfor, żelazo, sód, cynk, magnez. Rabarbar zawiera duże ilości błonnika. Uwaga rabarbaru powinny unikać osoby z chorobami reumatycznymi i nerek.
Chia inaczej szałwia hiszpańska. Należy do najzdrowszej żywności na świecie. Nasiona są pełne przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki, a te z kolei są odpowiedzialne za uszkodzenia komórek i przyczyniają się do chorób nowotworowych, szybszego starzenia się organizmu oraz do mutacji komórek. Nasiona chia są bogate w wysokiej jakości białka. Spożywanie nasion poprawia naszą pamięć i walczy z depresją. Wspomagają układ nerwowy i uspokajają. Witaminy jakie znajdziemy w nasionach chia: A, C, E, niacyna, tiamina, ryboflawina. Składniki mineralne występujące w nasionach to: żelazo, wapń, fosfor, magnez, potas, sód, cynk. Znajdziemy w nich również kwasy tłuszczowe takie jak: nasycone,jednonienasycone, wielonienasycone oraz tłuszcze trans. Chia jest również bogate w błonnik i białko.
Mleko owsiane charakteryzuje się delikatnym smakiem o wodnistej konsystencji, jednak jest bardzo sycące. Bogate jest w błonnik i kwas foliowy. Napój ten świetnie nadaje się dla wegan i osób, które nie tolerują laktozy. Mleko z płatków owsianych posiada właściwości hamujące rozwój komórek nowotworowych, jest antybakteryjne, zapobiega udarom i chorobom serca, także obniża poziom cholesterolu. Bogate jest w wapń. Posiada właściwości uspokajające. Duża zawartość żelaza znajdująca się w mleku pomocna jest przy leczeniu anemii. Mleko świetnie nadaje się do kawy, płatków śniadaniowych, koktajli, jako dodatek do wypieków, lodów, naleśników. Witaminy jakie znajdziemy w mleku owsianym to: B1, B2, B3, B6, E. Składniki mineralne to: wapń, potas, żelazo, magnez, cynk, miedź, fosfor.
Składniki jakie będą nam potrzebne:
Pudding chia:
– 3 łyżki nasion chia
– 1 szklanka mleka owsianego
– 1 łyżeczka miodu
– 1 łyżeczka esencji z wanilii
Nadzienie z rabarbaru:
– 150 g rabarbary
– 1 mały burak surowy
– 1 łyżeczka syropu klonowego
– sok z jednej cytryny
Mleko wlewamy do miski dodajemy miód i wanilię. Mieszamy. Następnie wsypujemy nasiona chia i mieszamy do momentu połączenia się składników. Miseczkę przykrywamy talerzykiem i wstawiamy do lodówki na godzinę lub do momentu aż nasiona żelują się i powstanie budyń.
Rabarbar kroimy w grubą kostkę, wkładamy go do garnka, dodajemy pokrojonego na ćwiartki buraka, wlewamy syrop klonowy i sok z cytryny, mieszamy. Garnek stawiamy na średnim ogniu i czekamy aż się zagotuje, następnie zmniejszamy płomień na mały i gotujemy przez kolejne 10 minut. Ściągamy z ognia i odstawiamy do ostygnięcia.
Usuwamy kawałki buraków.
Rabarbar umieszczamy w słoiczku lub salaterce i na wierzch kładziemy pudding chia. Podajemy.
Deserek możemy przechowywać w lodówce do 5 dni w szczelnie zamkniętym pojemniku.
Ten pudding chia zaczyna się od kremowego budyniu chia z mlekiem owsianym i wanilią a następnie jest zwieńczony pysznym rabarbarem aby uzyskać zdrowy i pyszny deser lub przekąskę. Nasiona chia mają tak wiele korzyści zdrowotnych i możemy je łatwo włączyć do naszego codziennego rytuału, po prostu dodawajmy nasiona chia do naszych potraw. Robienie puddingu chia to fantastyczny sposób delektowania się nimi, ale śmiało możemy dodać nasiona chia do smoothie, koktajlu czy soku, a owsianka z nimi to sycące śniadanie.