Rogale Świętomarcińskie.

Więcej moich fotografii o lepszej jakości można znaleźć na ShutterStock
Rogale Świętomarcińskie. Są to rogal z pysznym nadzieniem z białego maku. Jest on bardzo popularny w Poznaniu i w niektórych częściach Wielkopolski. Te rogale są głównie wypiekane podczas obchodów dnia Niepodległości. Wypiek ten jest wykonany z ciasta półfrancuskiego, które jest delikatne i bardzo smaczne. Pyszne nadzienie z białego maku, bakalii i orzechów sprawia, że ciężko się oprzeć tym pysznościom. Od dziś w domu sami możemy wykonać te pyszne rogale, które rozpływają się w ustach. Ciężko się im oprzeć, ale raz do roku możemy sobie pozwolić na małe szaleństwo.
Składniki jakie będą nam potrzebne:
Ciasto:
– 1 kg mąki pszennej tortowej
– 110 g miękkiego masła
– 300 g masła do wałkowania
– 100 erytrytolu
– 2 jajka
– żółtko
– 400 ml ciepłego mleka
– 25 g świeżych drożdży
– szczypta soli
– ½ łyżeczki esencji z wanilii
Nadzienie:
– 300 g białego maku
– 100 g orzechów włoskich
– 100 g zblendowanych migdałów
– 50 g rodzynek
– 200 g miodu
– 100 g masy marcepanowej
– kilka kropel aromatu migdałowego
– 3 podłużne biszkopty pokruszone
– 2 łyżki jogurtu greckiego
Lukier:
– 200 g cukru pudru
– posiekane, obrane migdały do posypania
– kilka łyżek gorącej wody
Zaczynamy od wykonania rozczynu. Do miski wkładamy drożdże i wsypujemy 2 łyżki erytrytolu. Zalewamy ciepłym mlekiem mieszamy i dodajemy 6 łyżek mąki. Mieszamy aż pozbędziemy się grudek. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 15 minut aż drożdże zaczną pracować.
Pozostałą mąkę wsypujemy do miski, dodajemy erytrytol, sól i masło łączymy ręką składniki. Dodajemy zaczyn, jajka, wanilię. Mieszamy łyżką, a następnie wyrabiamy ciasto rękoma. Do momentu aż stanie się gładkie. Ciasto odstawiamy na godzinę w ciepłe miejsce by podwoiło swoją objętość.
Ciasto lekko odgazowujemy i rozwałkowujemy na wymiary 60 x 40 cm. Jak się klei lekko posypujemy mąką. W wyobraźni dzielimy w poprzek ciasto na trzy równe części. Dwie części smarujemy miękkim masłem po 100 g, pozostawiając około 1 cm od brzegu. Składamy najpierw część suchą na środka i przykrywamy częścią ciasta z masłem. Ciasto zawijamy w folię spożywcza i chowamy do lodówki na 1 – 2 godziny. Ponownie rozwałkowujemy ciasto na prostokąt , kładziemy masło i powtarzamy ten krok z masłem jeszcze raz. Rozwałkowujemy, kładziemy masło, zwijamy i schładzamy 1 – 2 godziny. Razem wychodzi nam trzy zwijania z masłem. Pamiętajmy by ciasto zawinąć w folię spożywczą za każdym razem.
Dzięki temu ciasto nie będzie się kruszyć i powstaną listki. Po trzykrotnym wałkowaniu i schładzaniu możemy przystąpić do wycinania trójkątów na rogale.
W międzyczasie wykonujemy nadzienie. Mak zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na godzinę. Orzechy, rodzynki sparzamy wrzątkiem. Po 15 minutach odcedzamy i odsączamy. Mak i bakalie mielimy w maszynce do mięsa dwukrotnie. Masę marcepanową miksujemy z miodem i olejkiem migdałowym. W misce łączymy zmielone bakalie z pokruszonymi biszkoptami, dodajemy jogurt grecki i masę marcepanową. Musimy uzyskać zwartą masę ( masa nie może być zbyt gęsta, ani zbyt płynna). Konsystencję masy regulujemy dodając jogurt grecki.
Ciasto rozwałkowujemy na posypanej mąką stolnicy. Tworzymy prostokąt o wymiarach na około 70 x 40 cm o grubości około 0,5 cm. Przecinamy na pół wzdłuż najdłuższego boku. Każdy z powstałych pasków tniemy na 12 trójkątów.
Na każdym trójkącie kładziemy nadzienie, zostawiamy troszkę odstęp od brzegu. Zwijamy rogaliki Świętomarcińskie zaczynając od najszerszego boku, w kierunku wierzchołka.
Układamy rogaliki na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, przykrywamy i odstawiamy na około 40 minut lub do momentu podwojenia swojej objętości.
Piekarnik nastawiamy na 180°C i pieczemy rogale przez 20 minut lub do momentu zarumienienia się.
Świeżo upieczone rogale polewamy lukrem i posypujemy posiekanymi migdałami.
Smacznego.