Sałatka z kaszą quinoa, kapustą czerwoną i orzechami.
Więcej moich fotografii o lepszej jakości można znaleźć na ShutterStock
Sałatka z kaszą quinoa, kapustą czerwoną i orzechami. W okresie jesiennym musimy zadbać o dodatkowa porcję witamin dlatego sałatki idealnie się sprawdzają. Sałatka z czerwoną kapustą, komosą ryżową, nerkowcami, marchewką, papryką, groszkiem to wspaniała bomba witaminowa. To jest sałatka, którą możemy wziąć ze sobą do pracy, na wycieczkę, w podróż, gdziekolwiek jesteśmy zawsze mamy przy sobie smaczną i zdrową sałatkę z kaszą quinoa. Sałatka jest bardzo kolorowa i idealnie komponuję się z barwami wczesnej jesieni.
Kasza quinoa inaczej komosa ryżowa. Śmiało możemy ją wykorzystać do dań z sosem, świetnie się sprawdzi jako zamiennik ryżu, ziemniaków czy makaronu. Quinoa nie zawiera glutenu, więc może być konsumowana przez osoby borykające się z celiakią lub będące na diecie bezglutenowej. Kasza ta posiada właściwości antynowotworowe i antyoksydacyjne. Spożywanie komosy ryżowej przyczynia się do obniżenia cholesterolu we krwi, obniża ryzyko miażdżycy i innych chorób układu krążenia. W kaszy znajduje się składnik saponina, który posiada właściwości antyalergiczne, stymuluje system immunologiczny do poprawnego funkcjonowania, może także zwalczać wirusy. Posiada także działanie przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Witaminy jakie znajdziemy w kaszy quinoa to: A, B1, B2, B3, B6, E, kwas foliowy. Składniki mineralne to: sód, potas, fosfor, cynk, magnez, wapń, żelazo. Zawiera dużo pełnowartościowego białka i błonnika.
Orzechy nerkowca zwane też nerkowce mają delikatny, słodki smak. Idealnie nadają się do wielu dań. Poza tym nerkowce posiadają właściwości zdrowotne i mają wiele wartości odżywczych. Jedzenie tych orzechów zapobiega rozwojowi cukrzycy typu 2. Wzmacniają kości i zęby, pomagają w produkcji czerwonych krwinek i pomagają w prawidłowym funkcjonalizowaniu układu nerwowego. Utrzymują prawidłowy metabolizm energetyczny. Idealna przekąska dla osób odchudzających się. Obniżają poziom złego cholesterolu. Chronią układ krążenia przed chorobami wieńcowymi. Pozytywnie wpływają na skórę, włosy i paznokcie. Witaminy jakie znajdziemy w nerkowcach to: A, B1, B2, B3, B6, C, D, E, K, kwas foliowy. Składniki mineralne jakie znajdziemy w orzechach to: magnez, potas, sód, fosfor, cynk, selen, wapń, żelazo, miedź. Zawierają dużo białka oraz kwasów tłuszczowych nasyconych, jednonienasyconych wielonienasyconych, poza tym znajdziemy w ich jeszcze węglowodany i błonnik.
Kapusta czerwona jest połączeniom warzyw kapustowatych z warzywami o kolorze czerwonym. Jest warzywem niskokalorycznym więc powinny sięgnąć po nią osoby na diecie. Jest pełna antyoksydantów. Warzywo to pozytywnie wpływa na naszą skórę, włosy i paznokcie. Pomaga w walce z anemią, zwalcza wolne rodniki i wspiera wchłanianie witamin. Leczy obrzęki. Sok z kapusty jest świetnym lekarstwem na wrzody żołądka. Kompresy z liści kapusty są super na bóle stawów. Redukuje poziom złego cholesterolu. W czerwonej kapuście znajdziemy mnóstwo witamin i składników mineralnych, więc warto często po nią sięgać. Witaminy jakie znajdziemy to: A, B1, B2, B3, B6, B12, C, D, E. Składniki mineralne występujące w kapuście to: potas, cynk, mangan, magnez, selen, miedź, żelazo, wapń, fluor. W jej składzie znajdziemy również kwas pantotenowy, cholinę, betainę i dużo błonnika.
Składniki jakie będą nam potrzebne:
– 1 marchewka
– 1 puszka groszku zielonego
– ½ szklanki kaszy quinoa niegotowanej
– 1 szklanka orzechów nerkowca
– 1 czerwona cebula
– 1 czerwona papryka
– 1 szklanka posiekanej czerwonej kapusty
Sos:
– 3 łyżki masła orzechowego
– 3 łyżki wody przegotowanej
– 1 łyżka oleju
– 1 łyżka octu ryżowego
– 3 łyżki sosu sojowego
– sól, pieprz
Kaszę quinoa gotujemy wg instrukcji na opakowaniu.
Marchewkę ścieramy na tarce jarzynowej.
Paprykę, cebulę kroimy w kostkę.
Kapustę czerwoną siekamy drobno.
Groszek odcedzamy z zalewy.
Orzechy podsmażamy na suchej patelni.
Warzywa przekładamy do miski. Dodajemy ugotowaną kaszę quinoa.
Składniki mieszamy ze sobą.
Do garnka wkładamy masło orzechowe i wlewamy wodę. Podgrzewamy i mieszamy by powstała nam jednolita masa. Następnie dodajemy ocet ryżowy, sos sojowy, olej, sól i pieprz. Mieszamy dokładnie. Gotowym sosem polewamy sałatkę i mieszamy dokładnie zawartość miski. Sałatka gotowa.
Uwielbiacie takie szalone przepisy na sałatki? Delikatna komosa ryżowa z groszkiem, wspaniała chrupkość kapusty, marchewki, papryki, nerkowców, cebuli polana wspaniałym orzechowym sosem, który uwydatnia smak sałatki. Wszystkie smaki sałatki uzupełniają się nawzajem! To spokojna ale jednocześnie żywiołową świeża sałatka, która idealnie komponuje się z kanapkami, smaczny dodatek do obiadu lub lekka i pożywna kolacja! Duża porcja warzyw w zasięgu ręki.