Śródziemnomorska sałatka z kaszą quinoa.
Więcej moich fotografii o lepszej jakości można znaleźć na ShutterStock
Śródziemnomorska sałatka z kaszą quinoa. Ten przepis na śródziemnomorską sałatkę z komosą ryżową, papryką, cebulą, oliwkami i natką pietruszki stanie się podstawowym przepisem na sałatkę w naszej kuchni. Sałatka jest idealna jako samodzielny posiłek, fantastycznie sprawdza się na wynos. Ta prosta wegańska sałatka z komosą ryżową idealnie nadaje się także na kolację. Sałatka jest prosta w przygotowaniu, świeża i idealna do jedzenia o każdej porze roku. Połączenie warzyw i kaszy quinoa stanowi smaczne i zdrowe połączenie. Zajadajmy się tą pyszną sałatką na śniadanie, przekąskę lub kolację.
Oliwki to skarb kuchni śródziemnomorskiej, wspomagają trawienie, są niskokaloryczne. Wyśmienicie smakują i są bogate w wartości odżywcze. Kwas oleinowy, który występuje w oliwkach posiada właściwości antynowotworowe i chroni przed chorobami układu krążenia. Wspierają proces przemiany materii i korzystnie wpływają mikroflorę jelit. Mają działanie przeciwgrzybiczne przeciwbakteryjne. Chronią nas przed migreną. Posiadają właściwości obniżające poziom cholesterolu. Opóźniają procesy starzenia się organizmu, są silnym antyoksydantem, dzięki czemu chroni komórki przed wolnymi rodnikami. Witaminy jakie występują w oliwkach to: A, B, C, E. Składniki mineralne to: potas, żelazo, fosfor, miedź, sód, wapń, magnez. Zawierają także sporo błonnika.
Kasza quinoa inaczej komosa ryżowa. Śmiało możemy ją wykorzystać do dań z sosem, świetnie się sprawdzi jako zamiennik ryżu, ziemniaków czy makaronu. Quinoa nie zawiera glutenu, więc może być konsumowana przez osoby borykające się z celiakią lub będące na diecie bezglutenowej. Kasza ta posiada właściwości antynowotworowe i antyoksydacyjne. Spożywanie komosy ryżowej przyczynia się do obniżenia cholesterolu we krwi, obniża ryzyko miażdżycy i innych chorób układu krążenia. W kaszy znajduje się składnik saponina, który posiada właściwości antyalergiczne, stymuluje system immunologiczny do poprawnego funkcjonowania, może także zwalczać wirusy. Posiada także działanie przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Witaminy jakie znajdziemy w kaszy quinoa to: A, B1, B2, B3, B6, E, kwas foliowy. Składniki mineralne to: sód, potas, fosfor, cynk, magnez, wapń, żelazo. Zawiera dużo pełnowartościowego białka i błonnika.
Papryka czerwona jest bardzo wspaniałym dodatkiem do sałatek, kanapek, gulaszu. Papryka jest dobrym źródłem wartości odżywczych. Jako jedno z nielicznych warzyw zachowuje swoje wartości podczas pieczenia i duszenia. Papryka czerwona dba o nasz wzrok i skórę. Spowalnia procesy starzenia się skóry. Witaminy jakie znajdziemy w papryce czerwonej to: A, B1, B2, B3, B6, C, E. Składniki mineralne to: potas, cynk, sód, wapń, żelazo, fosfor. Papryka jest warzywem niskokalorycznym, więc śmiało mogą po nią sięgnąć osoby na diecie.
Składniki jakie będą nam potrzebne:
– ½ szklanki nie ugotowanej komosy ryżowej
– 1 czerwona papryka
– ¾ szklanki czarnych oliwek
– 1 cebula
– ½ szklanki natki pietruszki
Sos:
– 3 łyżki oleju rzepakowego
– sól, pieprz
– ½ łyżeczki oregano
– 1 łyżeczka octu ryżowego
Komosę ryżową gotujemy wg instrukcji na opakowaniu.
Paprykę, cebulę kroimy w kostkę, oliwki w plasterki, natkę siekamy. Składniki przekładamy do miski, dodajemy ugotowaną i przestudzoną kaszę quinoa.
W miseczce robimy sos, dodajemy olej, sól, pieprz, oregano oraz ocet ryżowy. Mieszamy i polewamy nim sałatkę.
Jest wiele przepisów na świeże i lekkie sałatki po których zaraz czujemy głód. Ta sałatka z oliwkami, papryką, komosą ryżową jest inna. Quinoa jest bogata w błonnik dzięki temu po zjedzeniu sałatki czujemy satysfakcję po zjedzeniu. Ta kolorowa sałatka dobrze przechowuje się w lodówce, doskonała na wynos i posiada wystarczająco dużo białka by nasycić nasze żołądki na długo.