Stół rozkładany czy stół nierozkładany – który wybrać? Wady i zalety
Więcej moich fotografii o lepszej jakości można znaleźć na ShutterStock
Stół rozkładany czy nierozkładany? Blat w kształcie prostokątnym, kwadratowym czy okrągłym? Czym różni się blat pełny od blatu dzielonego? W artykule przedstawiamy wady i zalety zarówno praktycznych stołów rozkładanych, jak i klasycznych stołów nierozkładanych.
Post sponsorowany.
Stół rozkładany – elegancki i praktyczny
Rozkładane stoły do jadalni sprawdzają się zarówno w przypadku niewielkiego, jak i większego metrażu. Na początku konieczny jest jednak dokładny pomiar pomieszczenia oraz sprawdzenie, czy zmieści się w nim również w pełni rozłożony mebel.
Na co dzień stół jest złożony, dzięki czemu zajmuje mało miejsca i zapewnia domownikom komfortowe przemieszczanie. W przypadku małego wnętrza jest to przede wszystkim rozwiązanie praktyczne. Natomiast duża kuchnia czy jadalnia zyskują przestrzeń i przytulny charakter – złożony stół nie zdominuje przestrzeni tak jak duży, nierozkładany stół.
Stoły rozkładane występują w wielu wariantach. Nie musimy decydować się na klasyczny mebel z blatem w kształcie prostokąta. Do wyboru mamy również stół rozkładany kwadratowy lub okrągły. Polecane są szczególnie do mniejszych wnętrz ze względu na ich wymiary przed całkowitym rozłożeniem. Dodatkowo takie mniej standardowe stoły nadają wyjątkowego charakteru całej aranżacji.
Blat pełny i blat dzielony
Warto wspomnieć o tym, że współczesne stoły rozkładane również odznaczają się nowoczesnym designem. Na rynku dostępne są różne systemy rozsuwania, dlatego też nie musimy wybierać mebla z dzielonym blatem, który będziemy musieli zasłaniać za pomocą obrusa. Do wyboru mamy stoły rozkładane z pełnym blatem, które wyposażone są np. w specjalne wsporniki montowana na brzegach stołu czy w szuflady z dodatkowym blatem znajdujące się na końcu stołu.
Natomiast wspomniane stoły rozkładane z tak zwanym dzielonym blatem mogą rozsuwać się synchronicznie lub asynchronicznie. Meble synchroniczne rozkładane są za pomocą wkładki – wystarczy rozsunąć jedną część blatu, a dzięki prowadnicom przeciwległa część rozsunie się automatycznie. Stoły asynchroniczne wyposażone są w boczne dostawki i w działające niezależnie prowadnice. To rozwiązanie pozwala na zastosowanie wielu dostawek, czyli na znaczne zwiększenie długości blatu. Tego typu stoły wyposażone są również w dodatkowe nogi, które wzmacniają konstrukcję i równomiernie rozkładają obciążenie.
Jakie są wady stołów rozkładanych?
Wadą stołów rozkładanych z blatem dzielonym jest miejsce przecięcia blatu i dostawki. Może się tam gromadzić kurz lub resztki jedzenia, co utrudnia utrzymanie czystości. Wielu użytkowników tego typu mebli zasłania blat obrusem, aby miejsce przecięcia nie było widoczne dla gości. Przez to stół traci swój charakter, zwłaszcza w przypadku mebli z litego drewna, które charakteryzują się pięknym wykończeniem i obecnościom słojów.
Stoły rozkładane są również cięższe oraz bardziej delikatnie – zwłaszcza przy ich przenoszeniu należy zwrócić uwagę na to, aby nie uszkodzić specjalnych mechanizmów. Warto pamiętać także o tym, aby dostosować rozmiar stołu po rozłożeniu do dostępnej przestrzeni. Dotyczy to zwłaszcza małych mieszkań.
Stół nierozkładany – jakie są jego zalety?
Największą zaletą nierozkładanych stołów jest ich jednolity blat, który odznacza się klasycznym wyglądem oraz elegancją. Na powierzchni blatu nie występują łączenia – tak jak w przypadku niektórych stołów rozkładanych.
Nierozkładany mebel jest ustawny – możemy dopasować go do każdej przestrzeni, bez względu na metraż naszej kuchni, jadalni czy salonu. Nie musimy martwić się tym, że po rozłożeniu mebla i ustawieniu krzeseł, goście nie będą mogli się swobodnie przemieszczać.
Użytkownicy zwracają uwagę również na utrzymanie czystości – okruchy nie wpadają w przestrzeń stołu, nie zbiera się tam również kurz. Dodatkowo stoły nierozkładane są zazwyczaj tańsze od wariantów rozkładanych, choć pod uwagę należy wziąć przede wszystkim rodzaj surowca, z którego został wykonany stół, a także jego rozmiar i design.
Na wyróżnienie zasługuje trwałość. Kupując drewniany stół nierozkładany, mamy pewność, że posłuży nam przez długie lata, ponieważ nie jest on wyposażony w systemy rozkładania blatu, prowadnice czy w specjalne szuflady, które mogą się zepsuć.
Stół nierozkładany jest również lżejszy od stołu rozkładanego – może to stanowić ważną kwestię zwłaszcza dla osób, które lubią zmieniać wystrój pomieszczenia. Praktycznie niemożliwe jest, aby samodzielnie przenieść stół rozkładany wykonany z litego drewna.
Stół nierozkładany – poznaj jego wady
Wadą stołu nierozkładanego jest jego przeznaczenie wyłącznie na konkretną liczbę gości. Może to stanowić dla nas problem zwłaszcza w sytuacji, gdy organizujemy rodzinne święta lub imprezy okolicznościowe. Dlatego też wybierając pomiędzy stołem rozkładanym a nierozkładanym, powinniśmy zastanowić się nad maksymalną liczbą gości i domowników.
Pamiętajmy o tym, że stoły rozkładane występują nie tylko w kształcie prostokąta czy kwadratu. Dostępne są również stoły rozkładane okrągłe i owalne, które sprawdzają się zwłaszcza w mniejszych pomieszczeniach.
Kształt blatu – jaki wybrać?
Kształt blatu naszego stołu wpływa na komfort użytkowników oraz na możliwości aranżacyjne. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, współczesne stoły występują nie tylko w wariancie z blatem prostokątnym. Zarówno w wersji rozkładanej, jak i nierozkładanej mamy do wyboru również blat kwadratowy czy blat okrągły.
Klasyczny blat w kształcie prostokąta jest przede wszystkim uniwersalny. Możemy ustawić go zarówno pod ścianą, jak i na środku naszej jadalni. Pasuje do wnętrz o niewielkim metrażu oraz do dużych pomieszczeń.
Z kolei stół okrągły sprawdza się zwłaszcza w małych pomieszczeniach. Na co dzień może być użytkowany w roli stolika kawowego, a po rozłożeniu zamienia się w stół do jadalni. Ten rodzaj blatu pasuje do każdego wystroju i nadaje wnętrzu dodatkowego charakteru. Wybierany jest zwłaszcza przez rodziny z małymi dziećmi ze względu na brak ostrych krawędzi. Stół o okrągłym blacie najczęściej ustawia się w centralnej części pomieszczenia.
Stół kwadratowy wyróżnia się swoją funkcjonalnością. Przed rozłożeniem jego konstrukcja pozwala na uzyskanie większej ilości dostępnej przestrzeni. Natomiast po rozłożeniu stół pomieści wszystkich gości. Mebel sprawdza się w jadalniach i kuchniach o małym metrażu i na co dzień może stać dosunięty do ściany lub być umieszczony pod kątem.