Syrop z mniszka lekarskiego.
Więcej moich fotografii o lepszej jakości można znaleźć na ShutterStock
Syrop z mniszka lekarskiego. Roślina przez wielu uważana za chwast, jednak w ostatnim czasie odzyskała pewną popularność i powoli powraca na scenę kulinarną. A co możesz przygotować z mniszka lekarskiego? Począwszy od syropu, wina, herbaty i skończywszy na dodatku do sałatek lub smoothie. Mniszek lekarski zapewnia wszechstronne źródło naturalnej żywności, z którego każdy może skorzystać. Wszystkie części mniszka są jadalne, dojrzałe główki kwiatowe tworzą pyszny, kwiatowy syrop, wino a nawet galaretkę. Syrop z mniszka możesz stosować jako zamiennik syropu klonowego do naleśników czy gofrów. Liście można spożywać na surowo lub gotowane i możesz ich używać zamiast szpinaku czy jarmużu. Łodyga mniszka jest jadalna, lecz jest bardzo gorzka i mało smaczna. Korzeń mniszka możesz wysuszyć i zrobić z niego herbatę, którą użyjesz w leczeniu infekcji, problemów z żółcią i wątrobą. Ale także jako środek moczopędny.
Syrop można używaj zamiast miodu, można go dodać do herbaty, deserów, naleśników.
W przypadku infekcji stosuj syrop 1 łyżeczka 3 – 4 razy dziennie, po jedzeniu.
Przed podaniem dzieciom poniżej 6 r. ż. i kobietom w ciąży powinny skonsultować się ze specjalistą.
Mniszek lekarski wbrew powszechnemu przekonaniu mlecze to nie tylko chwasty ogrodowe. Mają one pewne korzyści zdrowotne. Zawierają kilka różnych rodzajów przeciwutleniaczy, znajdują się one w korzeniach, liściach i kwiatach. Mniszek lekarski w swoim składzie posiada związki bioaktywne, które pomagają obniżyć cholesterol. Spożywanie mlecza pozwala obniżyć poziom cukru we krwi. Zmniejszają stany zapalne w organizmie. Mniszek jest dobrym źródłem potasu, który korzystnie wpływa na obniżenie ciśnienia krwi. Wspomaga utratę wagi, spożywanie mniszka poprawia metabolizm węglowodanów i zmniejsza wchłanianie tłuszczów, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Wzmacnia układ odpornościowy. Wspomaga trawienie i odchudzanie. W mleczu jest mnóstwo witamin i minerałów: A,C,K, witaminy z grupy B, magnez, wapń, potas, cynk, krzem.
Składniki jakie będą potrzebne:
– 500 kwiatów mniszka lekarskiego
– 1 kg cukru
– sok z 2 cytryn
– 1 litr wody
Pamiętaj by zbierać kwiaty z miejsc czystych i kwiaty powinny być zbierane w okresie od kwietnia do maja.
Do przygotowania syropu potrzebujesz same główki kwiatów, odetnij zielone łodygi, one sprawiają, że syrop będzie gorzki.
Zebrane kwiaty wyłóż na białym ręczniku i pozostaw je w przewiewnym miejscu na 2 godziny ( pozbędziesz się w ten sposób robaczków).
Kwiaty wsadź do garnka i zalej je wodą. Gotuj przez 20 minut.
Po wystudzeniu wsadź garnek do lodówki na 24 godziny.
Po upływie tego czasu ponownie zagotuj całość. Po wystudzeniu odciśnij sok przez gazę apteczną.
Do soku dodaj sok z cytryny i cukier.
Gotuj sok przez 1-2 godziny, pamiętaj o mieszaniu. Po tym czasie syrop będzie miał konsystencję półpłynną. Jeśli będziesz gotować od 2 – 4 godzin syrop będzie gesty, trzeba uważać by nie gotować zbyt długo gdyż syrop stwardnieje jak lizak i będzie do wyrzucenia.
Gorący syrop rozlać do słoiczków i zakręcić. Obróć do góry dnem.
Syrop przechowuj w chłodnym miejscu, a po otwarciu w lodówce.
Źródło https://pantabletka.pl/syrop-z-mniszka-lekarskiego-z-mlecza-przepis/