Wegański chleb bez mąki.
Więcej moich fotografii o lepszej jakości można znaleźć na ShutterStock
Wegański chleb bez mąki. To najlepszy przepis na chleb wegański, który nie zawiera nabiału, jajek, nie zawiera także drożdży i jest bardzo pożywny i smaczny! Ten chleb jest bardzo zdrowy, ponieważ zawiera nasiona, pestki, orzechy, płatki owsiane. Chlebek jest delikatnie chrupiący i idealnie nadaje się na kanapki. Warto wiedzieć, że chleb jest łatwy do zrobienia, składa się z prostych składników i co ważne jest bez dodatku cukru.
Pestki słonecznika wydają się mało wartościowym składnikiem diety, jednak w tych małych ziarenkach kryje się duża ilość składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Jedzenie słonecznika obniża poziom cholesterolu we krwi. Zawarte w pestkach fitosterole zapobiegają miażdżycy, chronią przed nowotworem. Dobrze wpływają na wygląd naszej skóry, zmniejszają powstawanie zmarszczek i opóźniają procesy starzenia się organizmu. Regulują pracę układu pokarmowego. Zapobiegają uczuciu zmęczenia, zmniejszają ryzyko wystąpienia infekcji. Poprawiają funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, normalizują ciśnienie krwi. Witaminy jakie znajdziemy w pestkach słonecznika: A, B1, B2, B3, B6, C, E, kwas foliowy. Składniki mineralne to: fosfor, wapń, żelazo, magnez, cynk, mangan, sód. Poza tym zawierają błonnik, białko, tłuszcze.
Orzechy włoskie każdy je lubi, może znaczna część osób ich unika ze względu na kalorie, ale warto je wprowadzić do swojej diety i czerpać z nich to co najlepsze. Jedzenie orzechów włoskich ułatwia trawienie. Obniżają poziom złego cholesterolu we krwi i także zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Obniżają także ciśnienie krwi. Mają działanie przeciwzakrzepowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Zmniejszają ryzyko zachorowania na raka. Poprawiają wygląd cery.. Orzechy polecane są osobom zmęczonym, nadpobudliwy, zestresowanymi i osób mającym problem ze snem. Witaminy jakie znajdziemy w orzechach włoskich to: A, B1, B2, B3, B6, C, E, K, kwas foliowy Składniki mineralne to: wapń, żelazo, magnez, cynk, sód, potas. Są bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Znajdziemy w nich także błonnik pokarmowy.
Nasiona lnu znane też jako siemię lniane. Len przeciwdziała zaparciom i wspomaga odchudzanie. Związki śluzowe zawarte w nasionach powlekają błonę śluzową żołądka, łagodząc w ten sposób wrzody. Siemię lniane leczy także kaszel, oparzenia, choroby skórne, zapalenie oskrzeli. Ma właściwości regenerujące naskórek i błony śluzowe. Obniża poziom cukru we krwi, wspomaga leczenie jajników. Siemię lniane jest jednym z najlepszych źródeł kwasów omega -3. Witaminy jakie znajdziemy w lnie to: B1, B2, B3, B6, kwas foliowy, E, K. Minerały to: cynk, sód, potas, fosfor, wapń, żelazo, magnez, fosfor.
Składniki jakie będą nam potrzebne:
– 1 szklanka nasion słonecznika
– ½ szklanki pestek dyni
– 1 ½ szklanki płatków owsianych
– ½ szklanki orzechów włoskich
– 10 łyżek siemienia lnianego mielonego
– 1 szklanka siemienia lnianego
– 1/3 szklanki sezamu
– 2 łyżeczki soli
– 1 łyżka syropu klonowego
– 4 łyżki oleju kokosowego
– 1 ½ szklanki wody
Do miski wsypujemy wszystkie składniki suche i mieszamy, odstawiamy na bok.
Olej kokosowy rozpuszczamy.
W misce łączymy wodę, syrop klonowy oraz olej kokosowy. Mieszamy.
Mokre składniki wlewamy do miski z suchymi składnikami. Mieszamy bardzo dokładnie, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 2 godziny.
Keksówkę o wymiarach 11 x 30 cm wykładamy papierem do pieczenia i przekładamy ciasto na chleb. Mocno dociskamy.
Piekarnik nastawiamy na 180°C i pieczemy chleb przez 60 minut.
Wyciągamy i odstawiamy do ostygnięcia.
Zdrowy i najprostszy chleb mogło by się powiedzieć, chleb bez wyrabiania ciasta drożdżowego, ale za to ze słonecznikiem, dynią, siemieniem lniany, orzechami włoskimi, sezamem i płatkami owsianymi. Jest to chleb, który idealnie nadaje się na śniadanie a kanapki z wykorzystaniem tego chleba są smaczne i zdrowe. Wystarczy wymieszać składniki i upiec i nasz chleb jest gotowy.