Wegański pasztet z fasoli Jaś.
Więcej moich fotografii o lepszej jakości można znaleźć na ShutterStock
Wegański pasztet z fasoli Jaś. Znalezienie wegańskich dodatków na kanapkę może czasami stanowić niemałe wyzwanie. Oto szybki przepis na pasztet z fasoli, który jest wyjątkowo smaczny, pełen białka i dobrze przechowujemy się w lodówce. Pasztet z fasoli jest nie tylko na kanapki, ale świetnie się sprawdzi jako prosty dip do chipsów lub podawany z krakersami jako przystawka. Wegański pasztet z fasoli jest pożywny i stanowi wspaniałą alternatywę dla tradycyjnych mięsnych pasztetów.
Śliwki mają mnóstwo pozytywnych właściwości, dlatego też powinny znaleźć się w naszej diecie. Jedzenie tego owocu wskazane jest dla osób borykających się z zaparciami. Chronią przed nowotworami. Działają także przeciwmiażdżycowo. Hamują wchłanianie cholesterolu. Poprawiają trawienie. Chronią przed wolnymi rodnikami. Pozytywnie działają na układ nerwowy i poprawiają nasze samopoczucie. Witaminy jakie znajdziemy w śliwkach to: A, B1, B2, B3, B6, C, E, K, kwas foliowy. Składniki mineralne występujące w śliwce to: magnez, fosfor, potas, żelazo, sód, cynk, wapń. Zawierają dużo błonnika.
Biała fasola jest pełna wartościowego białka i posiada także lecznicze właściwości. Fasola obniża cholesterol, wzmacnia serce i wątrobę. Hamuje powstawanie komórek nowotworowych. Chroni przed nadciśnieniem. Jedzenie fasoli wzmacnia odporność, wspiera pracę mózgu, wspomaga pamięć i koncentrację. Reguluje poziom cukru we krwi. Przeciwdziała cukrzycy typu II i anemii. Witaminy jakie znajdziemy w fasoli to: A, B1, B2, C, E. Składniki mineralne znajdujące się w fasoli to: magnez, potas, wapń, żelazo, fosfor. Zawiera dużo błonnika.
Płatki owsiane są doskonałym produktem dla osób, które są na diecie. Dla sportowców w to doskonałe źródło energii. Owies posiada właściwości odmładzające. Owsianka jest przede wszystkim bardzo zdrowa i sycąca. Witaminy jakie znajdziemy w płatkach owsianych: B1, B5, B6, E, K, PP, Składniki mineralne to: selen, magnez, potas, żelazo, cynk,mangan, miedź. W płatkach owsianych występuje również błonnik oraz nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), których organizm nie jest w stanie sam wytworzyć.
Składniki jakie będą nam potrzebne:
– 400 g fasoli Jaś
– 1 szklanka płatków owsianych
– 1 cebula
– olej
– 10 suszonych śliwek
– sól, pieprz
– gałka muszkatołowa
– majeranek
– kasza manna do posypania formy
Fasolę wsypujmy do miski i zlewamy przegotowaną, zimna wodą. Zostawiamy na całą noc.
Rano odlewamy wodę. Do garnka wsypujemy fasolę i zalewamy wodą. Gotujemy do miękkości.
W osobnym garnku gotujemy płatki owsiane przez około 5 minut.
Cebule kroimy w kostkę, suszone śliwki kroimy na kawałki. Na patelni rozgrzewamy olej i smażymy cebulę i śliwki.
Wszystkie składniki umieszczamy w robocie kuchenny lub za pomocą blendera ręcznego miksujemy na gładką, aksamitna masę.
Formę smarujemy tłuszczem i posypujemy kaszą manna. Przekładamy farsz na pasztet. Pieczemy około 40 minut w temperaturze 180°C.
Idealny pasztet na kanapkę, wspaniały do krakersów. Pyszny, zdrowy i domowy pasztet z fasoli.