Wegańskie bezy z aquafaby. Beza bez jajek.
Więcej moich fotografii o lepszej jakości można znaleźć na ShutterStock
Wegańskie bezy z aquafaby. Beza bez jajek. Do tej pory wykonywałam tradycyjne bezy przy użyciu białek z jajek kurzych. Jakiś czas temu usłyszałam o wegańskim jajku, postanowiłam je wykorzystać do wykonania bezy, podchodziłam troszkę sceptycznie, jednak…Wegańskie bezy z aquafaby wyszły tak pięknie i są bardzo chrupiące! Jedno wiem, że od teraz będę wykonywała tylko i wyłącznie bezę z użyciem aquafaby.
Nie miałam absolutnie żadnego problemu z pozbyciem się tych małych, cudownych bezików. Te małe chrupiące kształty rozpływają się w ustach. Bezy są super proste do wykonania i wymagają tylko czterech składników. Więc następnym razem nie wylewajmy wody po ciecierzycy do zlewu, tylko wykonajmy z nich smaczne słodkości.
Aquafaba jest to woda po ciecierzycy. Większość z nas wylewa ją do zlewu, jednak warto ją wykorzystać do np wykonania bezy. Aquafaba jest hitem wśród wegetarian oraz osób mających alergie na jajka. Aquafaba powstaje po ugotowaniu fasoli, ciecierzycy czy innych roślin strączkowych. Jest to płyn z puszki lub garnka jeśli sami gotujemy strączki. Płyn po strączkach ma niewiele kalorii i świetnie się sprawdza do przygotowania wegańskiego majonezu, wegańskich ciasteczek, lodów, biszkoptu, musu czy bezy. Aquafaba ma niewiele wartości odżywczych, znajdziemy w niej następujące składniki mineralne : wapń, żelazo, sód.
Limonka inaczej limetka. Cieszy się mniejszą popularnością niż cytryna, a to wielka szkoda, ponieważ limonka ma liczne wartości odżywcze czyli zdrowotne także. Limonka zawiera duże ilości flawonoidów, które spowalniają procesy starzenia się organizmu. Limetka pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego, reguluje pracę wątroby. Sok z limonki chroni nasz organizm przed różnego rodzajami bakterii, wzmacnia naszą odporność. Pozytywnie wpływa na wygląd naszych włosów, skóry i paznokci. Limetka zawiera bioflawonoidy, które posiadają właściwości antyoksydacyjne. Są to związki, które niszczą wolne rodniki, odpowiedzialne za powstawanie nowotworów. Bioflawonoidy chronią nas również przed chorobami układu sercowo-naczyniowego. Witaminy jakie znajdziemy w limonce to: A, B1, B2, B3, B6, C, E. Składniki mineralne to: wapń, żelazo, cynk, sód, potas, fosfor, magnez.
Składniki jakie będą nam potrzebne:
– woda z odsączonej ciecierzycy z puszki
– 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
– 60 g cukru lub innego słodzidła
– sok z ½ limonki
Jeśli chcesz by bezy były np różowe tak jak u mnie dodaj do piany troszkę soku z buraka. Im więcej soku tym kolor będzie bardziej wyrazisty.
Wodę schładzamy w lodówce.
Następnie schłodzoną wodę ubijamy tak jak zwykłe białko, gdy piana będzie już sztywna dodajemy sok z limonki, cukier i mąkę ziemniaczaną. Przez kilka minut kontynuujemy ubijanie.
Blachę do pieczenia wykładamy papierem i smarujemy lekko tłuszczem. Na blaszce formujemy bezy, między jedną a drugą bezą zostawiamy odstępy.
Piekarnik nastawiamy na 100°C i pieczemy 75 minut. Po upieczeniu wyłączamy piekarnik. Bezy pozostawiamy w piekarniku przez kolejne 45 minut z lekko otwartymi drzwiami piekarnika. Pamiętajmy, że im beza większa tym dłuższy czas pieczenia. Bezy przechowujemy w zamkniętym pojemniku.
Bezy wychodzą chrupiące o cytrynowym posmaku. Najlepsze i najzdrowsze bezy. Zachęcam do ich upieczenia.