Wegetariański pasztet. Pasztet z fasoli.
Więcej moich fotografii o lepszej jakości można znaleźć na ShutterStock
Wegetariański pasztet. Pasztet z fasoli. Od niedawna zakochałam się w wegetariańskim pasztecie i tą miłością do wegetariańskiego jedzenia chcę zarazić moich czytelników. Pasztet z fasoli posiada delikatna strukturę, nikt się nie zorientuje, że jest on wykonany z fasoli. Pomimo, że zbliżają się Święta Bożego Narodzenia sądzę, że wegetariański pasztet będzie idealnie pasował do wigilijnego stołu jako danie boczne lub sprawdzi się jako dip na imprezie sylwestrowej.
Biała fasola jest pełna wartościowego białka i posiada także lecznicze właściwości. Fasola obniża cholesterol, wzmacnia serce i wątrobę. Hamuje powstawanie komórek nowotworowych. Chroni przed nadciśnieniem. Jedzenie fasoli wzmacnia odporność, wspiera pracę mózgu, wspomaga pamięć i koncentrację. Reguluje poziom cukru we krwi. Przeciwdziała cukrzycy typu II i anemii. Witaminy jakie znajdziemy w fasoli to: A, B1, B2, C, E. Składniki mineralne znajdujące się w fasoli to: magnez, potas, wapń, żelazo, fosfor. Zawiera dużo błonnika.
Jabłko jest bogate w takie witaminy jak: C, A, E, K, B6, kwas foliowy, tiamina, niacyna. W swoim składzie posiada również bardzo cenne minerały: wapń, sód, cynk, magnez, fosfor, żelazo, potas i błonnik. Obecna w jabłku witamina C i flawonoidy zwalczają w organizmie wolne rodniki, które są sprawcą wielu chorób. Jeśli będziemy jeść jabłka systematycznie to wzmocnimy nasz organizm. Anglicy powiadają: Jedz jedno jabłko dziennie, a lekarz nie będzie Ci potrzebny!
Składniki jakie będą nam potrzebne:
– 1 jabłko
– 1 cebula
– 2 szklanki białej fasoli
– 5 łyżek mąki gryczanej
– 1 łyżeczka musztardy
– sól, pieprz
– olej
– troszkę gałki muszkatołowej
– 1 łyżeczka majeranku
Fasolę gotujemy wg instrukcji na opakowaniu.
Cebulę i jabłko kroimy w kostkę i podsmażamy do momentu zeszklenia się cebuli. Podsmażoną cebulę dodajemy do fasoli. Wsypujemy resztę składników i miksujemy blenderem ręcznym na gładką masę.
Słoik smarujemy olejem i wkładamy pasztet z fasoli.
Piekarnik nastawiamy na 175°C i pieczemy ok 40 minut. Gorący słoik wyciągamy i zakręcamy. Przechowujemy w lodówce do 3 miesięcy.
Idealny pasztet do smarowania kanapek, gdy skosztujemy chociaż raz pasztetu z fasoli z pewnością często będziemy wracać by go upiec ponownie. Wspaniały smak i aromat przypraw sprawia, że kanapka z nim smakuje wybornie!