Jak działają plastry przeciwbólowe?
Więcej moich fotografii o lepszej jakości można znaleźć na ShutterStock
Dolegliwości bólowe można łagodzić za pomocą różnych sposobów. Liderem bez wątpienia są tabletki przeciwbólowe. Jednak w niektórych przypadkach zachodzi potrzeba miejscowego zwalczania bólu. Często jest to uzupełnienie terapii z udziałem środków doustnych.
To właśnie w tym celu powstały plastry przeciwbólowe. Jak działają? Na jakie dolegliwości pomogą i jakie wyróżniamy rodzaje?
Post sponsorowany
Plastry przeciwbólowe – jak działają?
Plastry przeciwbólowe, w zależności od substancji w nich zawartych, wykazują różną aktywność. Zazwyczaj spotykamy plastry o miejscowym działaniu przeciwbólowym, choć dostępne są także te oddziałujące na cały organizm. Najczęstszym składnikiem tego produktu są związki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLP). Są one szczególnie zalecane osobom, które ze względu na zdrowotne przeciwwskazania nie mogą przyjmować środków doustnych.
Plastry przeciwbólowe z aptekadlapacjenta.pl stosuje się przede wszystkim do łagodzenia stanów zapalnych oraz uśmierzania bólu. Ich podstawową zaletą jest fakt, że substancja w nich zawarta uwalnia się stopniowo, dzięki czemu przynoszą ulgę na długi czas oraz zmniejszają uczucie dyskomfortu. W zależności od rodzaju oraz obszaru objętego bólem stosuje się odpowiednie plastry, które wykazują najwyższą skuteczność w zwalczaniu konkretnych dolegliwości.
Plastry przeciwbólowe – rodzaje
Ogólnie plastry dzieli się ze względu na skutek jaki ma przynieść ich stosowanie. Wyróżniamy zatem chłodzące oraz rozgrzewające plastry przeciwbólowe. Specyfika ich działania umożliwia zatem łagodzenie bólów o różnym pochodzeniu, zlokalizowanego na poszczególnych partiach ciała. Zatem w przypadku jakich dolegliwości stosuje się poszczególne plastry?
Chłodzące plastry przeciwbólowe – zastosowanie
Chłodzące plastry przeciwbólowe najczęściej dostępne są w formule hydrożelowej. Jak sama nazwa wskazuje w swoim składzie zawierają substancje chłodzące, takie jak mentol, który pomaga obniżyć temperaturę tkanek, dzięki czemu łagodzi ból lub stan zapalny. Najczęściej stosuje się je w przypadku uśmierzania bólu migrenowego, siniaków, stłuczeń, zwichnięć, skręceń, obrzęków, a nawet pomocniczo w gorączce.
Rozgrzewające plastry przeciwbólowe – zastosowanie
W przypadku dolegliwości takich jak: ból kręgosłupa, bóle mięśni czy bóle bóle reumatyczne, stosuje się rozgrzewające plastry przeciwbólowe. Dzięki zwiększeniu ciepłoty tkanek, poprawiają one ukrwienie i rozkurczają mięśnie. Przynoszą zatem ulgę w różnego rodzaju stanach zapalnych, a także pomagają w rozluźnieniu. Najczęściej wykorzystywane są do łagodzenia bólu odcinka krzyżowo-lędźwiowego oraz stawów.
Plastry przeciwbólowe – przeciwwskazania
Plastry przeciwbólowe to środki bardzo bezpieczne w stosowaniu, jednak mimo tego wyróżnia się kilka przeciwwskazań do ich stosowania. Przede wszystkim nie powinny z nich korzystać osoby cierpiące na AZS. Skóra takich ludzi jest bowiem bardzo wrażliwa i podatna na uszkodzenia, wskutek czego zdejmowanie plastra mogłoby okazać się bardzo bolesne. Plastrów przeciwbólowych nie należy także przyklejać na otwarte, krwawiące rany.