Domowy probiotyk.
Więcej moich fotografii o lepszej jakości można znaleźć na ShutterStock
Domowy probiotyk. Nasze ciało jest pełne bakterii, tych zdrowych i tych mniej potrzebnych. Zdrowe bakterie, są potrzebne do utrzymania prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
Spożywanie pokarmów zawierających żywe kultury bakterii jest doskonałym sposobem na zapewnienie sobie sprawnie funkcjonującego i zdrowego organizmu. Dobre bakterie w probiotykach to są te same bakterie, które żyją sobie w naszych jelitach. Dlatego też warto spożywać fermentowane pokarmy, które zawierają pożyteczne bakterie.
Dodanie do diety pokarmów i napojów bogatych w probiotyki jest łatwym sposobem na wzmocnienie bakterii jelitowych i utrzymanie prawidłowo funkcjonującego układu trawiennego.
1.Domowy probiotyk z buraków.
Składniki jakie będą nam potrzebne:
– 4 ząbki czosnku
– 1 kg buraków
– 1 łyżeczka soli
– 4 liście laurowe
– 4 ziarenka ziela angielskiego
– 1 litr wody
– szczypta kminku
– szczypta pieprzu
Buraki myjemy, obieramy i kroimy w plasterki. Czosnek siekamy. Buraki układamy warstwami w słoiku i posypujemy posiekanym czosnkiem i przyprawiamy pieprzem, kminkiem, dodajemy liście laurowe i ziele angielskie.
W garnku zagotowujemy litr wody z solą. Gotową zalewę wlewamy do słoika z burakami. Zakręcamy. Na wierzchu będzie się tworzyła biała piana więc ją zbieramy. Probiotyk jest gotowy na czwarty dzień. Po upływie czterech dni przelewamy probiotyk do innego słoika. Gotowe.
Probiotyk pijemy codziennie rano po 1 szklance przez miesiąc lub dwa miesiące. W zależności od stanu zdrowia.
2.Domowy probiotyk z imbiru i ananasa.
Składniki jakie będą nam potrzebne:
– 2 cm korzenia imbiru
– 1 dojrzały ananas
– 3 łyżki prawdziwego miodu
– 2 szklanki przefiltrowanej wody
– 2 laski cynamonu
– 3 goździki
Obieramy ananasa i wyciskamy sok z miąższu. Gotowy sok przelewamy do słoika i dodajemy obrany i starty imbir. Następnie w słoiku umieszczamy resztę składników. Dokładnie mieszamy. Słoik przykrywamy ściereczką i odstawiamy na dwa dni w ciemne miejsce o temperaturze pokojowej. Po dwóch dniach ściągamy pianę i odstawiamy napój probiotyczny na kolejny dzień. Gotowy, sfermentowany napój przecedzamy i przechowujemy w lodówce. Pijemy codziennie po pół szklanki.
3.Domowy probiotyk z brzoskwiniami.
Składniki jakie będą nam potrzebne:
– 5 brzoskwiń
– 7 szklanek wody
– 2 łyżki esencji z wanilii
– ½ szklanki serwatki
– 1 szklanka prawdziwego miodu
Serwatkę uzyskamy przelewając czysty, naturalny jogurt na ściereczkę lub gazę. Ściereczkę związujemy i przyczepiamy do np szafki, pod spód kładziemy pojemnik plastikowy. To co nam skapnie z jogurtu jest serwatką. Pozostały jogurt możemy użyć do koktajlu, sałatki, płatków owsianych.
Brzoskwinie kroimy na kawałki, pozbywamy się pestek i przekładamy do rondla. Dodajemy wodę i doprowadzamy do wrzenia. Zmniejszamy ogień i dusimy jeszcze przez 15 minut. Ściągamy z ognia i dodajemy miód. Mieszamy i następnie miksujemy. Przecedzamy przez sito. Dodajemy esencję z wanilii i serwatkę. Mieszamy. Przelewamy do butelek i zakręcamy. Przechowujemy w ciepłym miejscu. Po kilku dniach otwieramy butelkę i pozbywamy się gazu i sprawdzamy czy smak jest dobry. Fermentacja może trwać od 2 do 7 dni. Gotowy napój przechowujemy w lodówce.
Uzyskiwanie probiotyków z suplementów jest bardzo popularne, firmy farmaceutyczne walczą o coraz to większą ilość szczepów bakterii w probiotyku, ale czy są one wszystkie nam potrzebne? Nie sądzę! Dlatego zachęcam do wykonania samemu zdrowych, smacznych produktów, które w drodze fermentacji bakteryjnej uzyskujemy pokarmy o wspaniałych właściwościach. Zachęcam do wprowadzenie do diety ogórków i kapusty kiszonej oraz innych warzyw. Warto pić kefir, maślanki lub przygotujmy któryś z powyższych przepisów.
DOMOWY PROBIOTYK!