Wodny kefir.
Więcej moich fotografii o lepszej jakości można znaleźć na ShutterStock
Wodny kefir. Radosna, szampanowa woda gazowana, wypełniona zdrowymi probiotykami, które pobudzają organizm i pomagają leczyć jelita. Pyszna, musująca, owocowa woda, pełna zdrowych probiotyków, które wpływają wspaniale na pracę naszych jelit, oczyszczają skórę i energetyzują całe ciało. A najlepsze jest to, że możemy to wykonać samodzielnie w domu.
Wodny kefir jest to napój preferowany zarówno ze względu na musujący smak jak i imponujące korzyści zdrowotne. Oprócz potężnej dawki probiotyków, ten napój również wzmacnia odporność, spowalnia wzrost komórek nowotworowych i poprawia ogólny stan zdrowia. Picie kefiru wodnego wzmacnia kości. Tradycyjny kefir wytwarzany jest z mleka krowiego lub koziego, kefir wodny wytwarzany jest przy użyciu wody z cukrem, jest to dobra opcja dla tych, którzy unikają produktów mlecznych. Bezalkoholowy i przyjazny dla wegan, ten smaczny napój oferuje pożyteczne bakterie i drożdże i może być łatwo wytwarzany w domu.
Figi suszone posiadają wyjątkowe wartości odżywcze. Wspomagają funkcjonowanie układu sercowo – naczyniowego, hormonalnego i pokarmowego. Figi posiadają właściwości oczyszczające i wzmacniające organizm. Obniżają ciśnienie krwi, pomagają złagodzić stres i poprawiają pamięć. Obniżają ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Chronią przed miażdżyca i zawałem. Suszone figi wzmacniają kości i zęby. Witaminy jakie znajdziemy w figach: A, B1, B2, B3, B6, C, E, K1, PP, kwas foliowy. Związki mineralne to: cynk, sód, potas, fosfor, magnez, wapń, żelazo. Figi zawierają również dużo błonnika. Błonnik pobudza pracę jelit, dlatego też jest skutecznym lekiem na zaparcia.
Składniki jakie będą nam potrzebne:
– 1 litr wody przefiltrowanej i przegotowanej
– ¼ szklanki nierafinowanego cukru trzcinowego
– 2 suszone figi
– 1 szklanka soku owocowego świeżo wyciśniętego
– 4 łyżeczki kefiru wodnego (kryształki japońskie)
– 1 ½ szklanki świeżych owoców
Do bardzo dużego słoika wlewamy ciepłą wodę dodajemy cukier i mieszamy do momentu aż się rozpuści. Wsypujemy ziarna kefiru wodnego, dodajemy suszone figi i wlewamy sok owocowy.
Słoik przykrywamy kuchenną ściereczką i odstawiamy na 2 – 4 dni jeśli jest ciepło, 3-4 dni jeśli jest zimno.
Po 2 – 3 dniach kefir jest lekko sfermentowany, smakuje ostro lub jest lekko kwaśny. Ale jest jeszcze jeden krok który nadaje mu smaku i sprawia, że jest musujący.
Przygotowujemy kolejny słoik i umieszczamy w nim świeże, dojrzałe owoce – takie jak jagody, mango, brzoskwinie, winogrona, śliwki, gruszki, jabłka, ananasa – troszeczkę je rozgniatamy aby puścił sok. Możemy dodać jeszcze szklankę soku z owoców lub kawałek imbiru.
Odcedzamy fermentującą wodę, musimy pozbyć się ziaren kefiru (odkładamy je na bok) i wlewamy ją do słoika z owocami. Od wieczka musimy zostawić jakieś 2- 3 centymetry. Słoik wypełniony fermentującą wodą i świeżymi owocami zakręcamy metalowa pokrywą, odstawiamy na kolejne 24 godziny. Co 6-8 godzin odkręcamy pokrywkę by zmniejszyć ciśnienie panujące w środku i ponownie zakręcamy. Musimy pamiętać o tym by nie wysadziło nam pokrywki.
Po 24 godzinach owoce wypływają na powierzchnię. Słoik wkładamy do lodówki by zawarty w nim płyn się schłodził. Po schłodzeniu pijemy.
Pijmy na zdrowie!