Piernik staropolski długo dojrzewający.
Więcej moich fotografii o lepszej jakości można znaleźć na ShutterStock
Piernik staropolski długo dojrzewający. Można powiedzieć, że mój apetyt na słodycze przed świętami jest na pełnych obrotach! Na Boże Narodzenie nie może zabraknąć piernika, który dojrzewa w chłodnym miejscu bardzo długo. Już czas by wykonać ciasto, pośpiesz się. A piernik jest miękki i delikatny, według prostego i starego przepisu. Delektowanie się tym piernikiem, sprawia ogromną przyjemność. Każdy uwielbia ten klasyczny staropolski piernik, który smakuje wyśmienicie.
Gorzka czekolada ma wykwintny, cierpki smak i wspaniale wpływa na poprawę naszego humoru. Ten charakterystyczny posmak czekolada zawdzięcza wysokiej zawartości kakao. Gorzka czekolada pomaga w myśleniu. Dodaje energii, zapobiega zakrzepom i miażdżycy. Filtruje nerki, łagodzi kaszel oraz wzmacnia nasze serce. Składniki jakie znajdziemy w gorzkiej czekoladzie: niacyna – dzięki niej uwalniana jest energia zawarta w pokarmie, flawonoidy – podnosi odporność naszego organizmu i reguluje skurcze mięśni, teobromina – działa jak środek moczopędny, pobudza organizm, fenyloetyloamina -są to endorfiny, poprawiają nasz nastrój. węglowodany – dostarczają nam energię, magnez – niski poziom magnezu powoduje szybsze męczenie się naszego organizmu. Żelazo – wspomaga produkcję czerwonych krwinek.
Składniki jakie sa potrzebne:
– 500 g miodu
– 250 g masła
– 200 g erytrytolu
– 1 kg mąki pszennej
– 3 łyżeczki sody oczyszczonej
– 125 ml mleka
– 3 jajka
– ½ łyżeczki soli
– 80 g przyprawy do pierników
– 600 g dżemu śliwkowy
Polewa:
– 200 g gorzkiej czekolady
Blacha o wymiarach 39×26 cm lub 40×30 cm
W garnku umieść miód, masło i erytrytol. Podgrzewaj na małym ogniu, trzymaj garnek do momentu aż jego zawartość zacznie lekko bulgotać.
Odstaw do ostygnięcia.
Sodę oczyszczoną rozpuść w mleku.
Schłodzoną masę przelej do dużej miski, wsyp mąkę, jajka, sól i przyprawy. Wlej mleko z sodą.
Używając miksera połącz wszystkie składniki razem, aż cała mąka zostanie połączona. Może to zająć kilka minut, ponieważ ciasto jest gęste.
Gdy ciasto jest gotowe, przestań mieszać.
Ciasto przełóż do szklanej lub kamiennej miski lub garnka. Przykryj folią i odstaw w chłodne miejsce od 2 do 6 tygodni. Lodówka jest idealnym miejscem. Ciasto musi oddychać, więc w folii zrób kilka małych dziurek.
Przed świętami ciasto podziel na 3 części.
Piekarnik nastaw na 180°C.
Ciasto rozwałkuj i piecz na posmarowanej tłuszczem blaszce przez około 20 minut.
Dżem śliwkowy podgrzej na patelni i rozsmaruj obficie na pierwszej warstwie ciasta, pamiętaj o pozostawieniu około 1 cm marginesu. Połóż kolejne ciasto i ponownie posmaruj podgrzanym dżemem. Przykryj trzecią wartwą ciasta.
Ciasto owiń w papier.
Na cieście połóż ciężkie książki, upewnij się, że ciężar jest równomiernie rozłożony.
Ciasto przełóż w chłodne miejsce, ale nie do lodówki, ganek lub piwnica będa idealne. Ciasto musi oddychać i wchłaniać wilgoć. Odpocznie tak przez 3 – 4 dni.
Teraz możesz polać ciasto lukrem lub czekoladą.
Piernik jest długo świeży, wystarczy, że owiniesz go w papier by nie obeschło.
Piernik uwielbiany zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Ten staromodny piernik to idealny deser na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Klasyczna świąteczna uczta! Jest doskonale doprawiony przyprawą do piernika, dżemem śliwkowym. Przytulny i świąteczny, pełen bogatych i ciepłych smaków, zakochasz się w tym pysznym, staropolskim pierniku.