Sałatka z bakłażanem i ciecierzycą.
Więcej moich fotografii o lepszej jakości można znaleźć na ShutterStock
Sałatka z bakłażanem i ciecierzycą. Ta prosta, subtelnie smaczna sałatka łączy w sobie delikatność upieczonego bakłażana z chrupiącą ciecierzycą. Sałatka ta naprawdę celebruje ciecierzycę, która jest doskonały źródłem białka, błonnika, żelaza. Stanowi idealne danie wegetariańskie na lunch, a także idealnie nadaję się jako dodatek do obiadu.
Bakłażan przypomina troszkę cukinię jednak bardzo się od niej różni. Warzywo to posiada mało kalorii i jest bogaty w witaminy i składniki mineralne. Oberżyna świetnie się sprawdza w dietach odchudzających, ponadto wspiera pracę jelit, pomaga w problemach z zaparciami. W skórce bakłażana znajdują się antyoksydanty, które mają działanie antynowotworowe. Zapobiega chorobom układu krążenia. Obniża poziom cholesterolu we krwi. Ma działanie detoksykujące organizm. Witaminy jakie znajdziemy w bakłażanie to: A, B1, B2, B3, B6, C, E, K. kwas foliowy. Składniki mineralne to: żelazo, magnez, wapń, sód, potas, cynk, selen, fosfor. Znajdziemy w nim jeszcze błonnik i białko.
Ciecierzyca inaczej groch włoski lub cieciorka. Posiada liczne właściwości zdrowotne i jest skarbnicą wartości odżywczych. Ciecierzyca znana jest wegetarianom ze względu na dużą zawartość białka, ponieważ zastępuje im zwierzęce białko. Wskazana jest dla osób odchudzających się, bo jest niskokaloryczna. Cieciorkę wykorzystuje się do wykonania hummusu, czyli pasty do pieczywa lub dipu do sosów. Groch włoski zmniejsza zachorowanie na raka jelita grubego, pozytywnie wpływa na płodność. Dobrze wpływa na wygląd naszej skóry, włosów i paznokci. Wspiera odporność naszego organizmu. Obniża poziom cholesterolu we krwi i obniża ciśnienie krwi. Posiada właściwości, które mogą zapobiec rozwojowi cukrzycy. Zapobiega zaparciom. Witaminy jakie znajdziemy w cieciorce: A, B1, B2, B3, B6, K, kwas foliowy. Składniki mineralne to: cynk, potas, sód, wapń, żelazo, magnez, fosfor.
Czosnek posiada całe spektrum składników mineralnych, witamin i właściwości zdrowotnych. Jest naturalnym antybiotykiem, hamuje rozwój bakterii, zwalcza infekcje. Jedną z głównych zalet czosnku jest wpływ na utrzymanie równowagi mikroflory jelit. Wpływa pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy, obniża ciśnienie krwi. Posiada działanie oczyszczające krew, z produktów przemiany materii. Pomaga zapobiegać chorobie nowotworowej, blokuje przemianę komórek, które mogą przeistoczyć się w komórki rakowe i może je nawet niszczyć. Czosnek wspiera funkcjonowanie mózgu. Witaminy jakie znajdziemy w czosnku: A, B1, B2, B6, C, PP. Składniki mineralne to: kobalt, chrom, nikiel, wapń, magnez, potas, cynk, miedź, mangan, selen, żelazo.
Składniki jakie będą nam potrzebne:
– 1 czerwona cebula
– 400 g ciecierzycy ze słoika
– 2 bakłażany
– olej
– 3 ząbki czosnku
– 4 łyżki natki pietruszki
– kilka sztuk pomidorów koktajlowych
– 3 łyżki płatków migdałowych
– sól, pieprz
Ciecierzycę odsączamy i rozkładamy na blaszce do pieczenia.
Piekarnika nastawiamy na 190°C i pieczemy do momentu zarumienienia się ciecierzycy.
Bakłażana kroimy wzdłuż i następnie na cienkie plasterki. Przyprawiamy go lekko solą, pieprzem i rozkładamy go na blaszce. Pamiętajmy żeby wyłożyć blaszkę papierem do pieczenia. Za pomocą pędzelka rozprowadzamy olej po bakłażanie i pieczemy go ok 5 minut w temperaturze 200°C.
W międzyczasie przygotowujemy resztę warzyw. Ząbki czosnku i natkę pietruszki siekamy drobno, czerwoną cebulę kroimy w dużą kostkę, pomidory koktajlowe na ćwiartki. Warzywa przyprawiamy solą i pieprzem, dodajemy dwie łyżki oleju. Mieszamy.
Na suchej patelni podsmażamy płatki migdałowe.
Upieczoną ciecierzycę, bakłażana i podsmażone płatki migdałowe dodajemy do pozostałych składników. Mieszamy.
Sałatka jest bardzo smaczna, wyśmienita chrupkość ciecierzycy i płatków migdałowych nadają jej wyjątkowego smaku.