Wegańska pasta z ciecierzycy na kanapkę.
Więcej moich fotografii o lepszej jakości można znaleźć na ShutterStock
Wegańska pasta z ciecierzycy na kanapkę. Twórczy przepis na pastę z ciecierzycy, który nie jest hummusem. Ciecierzyca jest niedroga, pożywna, smaczna i bardzo wszechstronna. Możemy wykonać z niej wiele dań na przykład możemy dodać ją do sałatek, do dania głównego. Przekształcenie ciecierzycy w pastę jest banalnie proste i zajmie dosłownie kilka chwil, więc warto ją wykonać a następnie posmarować nią kromkę domowego pieczywa i dodać kilka dodatków by cieszyć się smaczną, pożywną i oczywiście zdrową kanapką.
Ciecierzyca inaczej groch włoski lub cieciorka. Posiada liczne właściwości zdrowotne i jest skarbnicą wartości odżywczych. Ciecierzyca znana jest wegetarianom ze względu na dużą zawartość białka, ponieważ zastępuje im zwierzęce białko. Wskazana jest dla osób odchudzających się, bo jest niskokaloryczna. Cieciorkę wykorzystuje się do wykonania hummusu, czyli pasty do pieczywa lub dipu do sosów. Groch włoski zmniejsza zachorowanie na raka jelita grubego, pozytywnie wpływa na płodność. Dobrze wpływa na wygląd naszej skóry, włosów i paznokci. Wspiera odporność naszego organizmu. Obniża poziom cholesterolu we krwi i obniża ciśnienie krwi. Posiada właściwości, które mogą zapobiec rozwojowi cukrzycy. Zapobiega zaparciom. Witaminy jakie znajdziemy w cieciorce: A, B1, B2, B3, B6, K, kwas foliowy. Składniki mineralne to: cynk, potas, sód, wapń, żelazo, magnez, fosfor.
Czosnek posiada całe spektrum składników mineralnych, witamin i właściwości zdrowotnych. Jest naturalnym antybiotykiem, hamuje rozwój bakterii, zwalcza infekcje. Jedną z głównych zalet czosnku jest wpływ na utrzymanie równowagi mikroflory jelit. Wpływa pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy, obniża ciśnienie krwi. Posiada działanie oczyszczające krew, z produktów przemiany materii. Pomaga zapobiegać chorobie nowotworowej, blokuje przemianę komórek, które mogą przeistoczyć się w komórki rakowe i może je nawet niszczyć. Czosnek wspiera funkcjonowanie mózgu. Witaminy jakie znajdziemy w czosnku: A, B1, B2, B6, C, PP. Składniki mineralne to: kobalt, chrom, nikiel, wapń, magnez, potas, cynk, miedź, mangan, selen, żelazo.
Kurkuma jest to przyprawa, która jest wykorzystywana w kuchni i w medycynie. Kurkuma łagodzi dolegliwości żołądkowe, zapobiega wzdęciom oraz reguluje procesy przemiany materii. Zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej, obniża poziom cholesterolu. Oczyszcza organizm z toksyn i leczy trudno gojące się rany i blizny, a to dzięki kurkuminie, która jest związkiem występującym w kurkumie. Przyprawa ta świetnie poprawia humor. Pozytywnie wpływa na pracę serca. Posiada właściwości przeciwnowotworowe. Witaminy występujące w kurkumie to: B6, C, E, K, kwas foliowy, tiamina, niacyna. Związki mineralne to: cynk, sód, potas, wapń, żelazo, magnez, fosfor. Kurkumę używamy razem z pieprzem ponieważ to zwiększa jej przyswajalność o 2000%.
Składniki jakie będą nam potrzebne:
– 1 puszka ciecierzycy
– 1/3 szklanki aquafaby (woda po ciecierzycy)
– 1 ząbek czosnku
– ½ łyżeczki kurkumy
– sól, pieprz
Wszystkie składniki umieszczamy w misce i za pomocą blendera ręcznego miksujemy do momentu uzyskania gładkiej, aksamitnej pasty bez grudek. Po chwili nasza pasta na kanapkę jest gotowa. Prawda, że szybko.
Wystarczy, że posmarujemy nią kromkę chleba i mamy smaczny, pełnowartościowy posiłek. Pastę z ciecierzycy możemy zajadać się na śniadanie, kolację chociaż wyśmienicie smakuje jako dodatek do krakersów.
Smacznego!