Zupa szczawiowa.
Więcej moich fotografii o lepszej jakości można znaleźć na ShutterStock
Zupa szczawiowa. Tą zupę można przygotować na wiele sposobów. Wykonywałam już wiele prób i sądzę, że ta jest najsmaczniejsza. Świeża pietruszka dodaje smaku, ziemniaki zapewniają uczucie sytości a śmietana dodaje pysznej kremowości i delikatnego posmaku. Zupa szczawiowa to klasyka, ta zupa jest zwiastunem wiosny i warto ją wykonać. Ta zupa jest uwielbiana zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Koniecznie zrób tą zupę na obiad.
Szczaw to fascynujące, wieloletnie zioło, które jest używane na całym świecie. Wysoka zawartość kwasu szczawiowego w szczawiu powoduje, że spożywanie go wysokich ilościach jest trujące, dlatego jego spożycie powinno być ograniczone. Szczaw jest bogaty w potas, który jest niezbędnym minerałem dla zdrowia człowieka. Obniża on ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko niebezpiecznego krzepnięcia krwi. Redukuje zwyrodnienia plamki żółtej i poprawia jakość widzenia, to dzięki witaminie A. Żelazo zawarte w szczawiu zwiększa produkcję czerwonych krwinek i zapobiega anemii. Przyspiesza wzrost włosów zwiększa poziom energii i przyśpiesza proces gojenia ran. Szczaw dostarcza znaczną ilość błonnika. Witaminy jakie znajdziemy w szczawiu to: A, C. Minerały: żelazo, potas, wapń, magnez.
Ziemniaki są znane każdemu z nas i są częstym gościem na naszych stołach, z czego bardzo się cieszę, ponieważ ziemniaki są lekkostrawne i zawarte w nich związki są łatwo przyswajalne. Kartofle zawierają błonnik, który ułatwia trawienie, poprawia przemianę materii. Ziemniaki wpływają na obniżenie ciśnienia krwi. Jedzenie ich łagodzi stres i zmęczenie. Pomagają usunąć nadmiar wody z organizmu. Poprawiają wygląd skóry, pozytywne wpływają na wzrok. Witaminy jakie znajdziemy w ziemniakach to: A, B1, B2, B3, B6, C, K, PP, kwas foliowy. Składniki mineralne to: potas, cynk, mangan, fosfor, żelazo, mangan, magnez, wapń, sód, selen.
Składniki jakie będą potrzebne:
– 1 kg liści szczawiu
– 5 – 6 ziemniaków
– 2 marchewki
– 1 korzeń pietruszki
– 3 ząbki czosnku
– 1 litr bulionu
– 5 jajek
– 150 g śmietany
– sól, pieprz
– ziele angielskie
– 2 listki laurowe
Jajka ugotuj na twardo.
Ziemniaki obierz i pokrój w kostkę. Zalej bulionem. Dodaj listki laurowe oraz ziele angielskie.
Umyj szczaw i posiekaj na drobno.
Marchewkę i pietruszkę zetrzyj na tarce jarzynowej. Czosnek posiekaj drobno. Składniki wsadź do garnka z ziemniakami. Przypraw solą oraz pieprzem.
Do miseczki wlej kilka łyżek zupy, dodaj śmietanę i wymieszaj. Całość wlej ponownie do garnka.
Gotuj przez chwilę.
Zupę szczawiową podawaj z ugotowanymi na twardo jajkami.
Zupa szczawiowa to cudownie pikantne wiosenne danie, proste do przygotowania i gotowe mniej niż w 30 minut. Możesz go przyrządzić z mięsem lub bez, chociaż ten przepis jest bez dodatku mięsa polecam go spróbować. Ta zupa jest bardzo popularna w naszym kraju, jest tania i łatwa do zrobienia. Zupa ma charakterystyczny pikantny smak, z dodatkiem warzyw i jajek syci na długo. Istnieje wiele wersji tej zupy, a ja podzielę się przepisem mojej mamy. Ta zupa to hit!