Wegańska pasta na kanapkę z ciecierzycą i sezamem.
Więcej moich fotografii o lepszej jakości można znaleźć na ShutterStock
Wegańska pasta na kanapkę z ciecierzycą i sezamem. Jest to pyszna pasta, którą wykonamy bardzo szybko. Jest to kolejny fantastyczny przepis na pastę bez mięsa. Smaczna, pożywna pasta, która idealnie pasuje do chleba lub jako dip do krakersów. Świetnie też smakuje z chlebkiem pitta. Kiedy wykonamy po raz pierwszy domowy pasztet, pastę czy jakiekolwiek smarowidło na kanapkę bez dodatku mięsa to już tak zostanie. Wegańskie pasztety i pasty są naprawdę najlepsze! Urocze połączenie ciecierzycy i sezamu z dodatkiem czosnku i cytryny!
Ciecierzyca inaczej groch włoski lub cieciorka. Posiada liczne właściwości zdrowotne i jest skarbnicą wartości odżywczych. Ciecierzyca znana jest wegetarianom ze względu na dużą zawartość białka, ponieważ zastępuje im zwierzęce białko. Wskazana jest dla osób odchudzających się, bo jest niskokaloryczna. Cieciorkę wykorzystuje się do wykonania hummusu, czyli pasty do pieczywa lub dipu do sosów. Groch włoski zmniejsza zachorowanie na raka jelita grubego, pozytywnie wpływa na płodność. Dobrze wpływa na wygląd naszej skóry, włosów i paznokci. Wspiera odporność naszego organizmu. Obniża poziom cholesterolu we krwi i obniża ciśnienie krwi. Posiada właściwości, które mogą zapobiec rozwojowi cukrzycy. Zapobiega zaparciom. Witaminy jakie znajdziemy w cieciorce: A, B1, B2, B3, B6, K, kwas foliowy. Składniki mineralne to: cynk, potas, sód, wapń, żelazo, magnez, fosfor.
Czosnek posiada całe spektrum składników mineralnych, witamin i właściwości zdrowotnych. Jest naturalnym antybiotykiem, hamuje rozwój bakterii, zwalcza infekcje. Jedną z głównych zalet czosnku jest wpływ na utrzymanie równowagi mikroflory jelit. Wpływa pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy, obniża ciśnienie krwi. Posiada działanie oczyszczające krew, z produktów przemiany materii. Pomaga zapobiegać chorobie nowotworowej, blokuje przemianę komórek, które mogą przeistoczyć się w komórki rakowe i może je nawet niszczyć. Czosnek wspiera funkcjonowanie mózgu. Witaminy jakie znajdziemy w czosnku: A, B1, B2, B6, C, PP. Składniki mineralne to: kobalt, chrom, nikiel, wapń, magnez, potas, cynk, miedź, mangan, selen, żelazo.
Sezam jest znany każdemu. Jest on dodawany do chleba, do ciast i deserów, wyrabiamy z niego pastę tahini. Cenimy go za jego aromat i wspaniały smak. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że sezam posiada właściwości zdrowotne. Sezam charakteryzuje się silnym działaniem przeciwzapalnym i przeciwutleniającym. Sezam korzystnie wpływa na układ nerwowy, łagodzi napięcie nerwowe, zmniejsza częstotliwość napadów padaczki. Jedzenie sezamu wzmacnia kości i zęby, poprawia pracę serca i układu naczyniowego, przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi. Sezam ma działanie wykrztuśne, możemy go stosować przy mokrym kaszlu. Witaminy jakie znajdziemy w sezamie to: A, B1, B2, B3, B6, E, kwas foliowy. Zawiera dużo składników mineralnych, takich jak: fosfor, żelazo, cynk, miedź, magnez, wapń, potas, sód. Zawiera sporo nienasyconych kwasów tłuszczowych, są to kwas oleinowy i kwas linolowy. Zawiera także błonnik i białko.
Składniki jakie będą nam potrzebne:
– 300 g ciecierzycy
– 4 ząbki czosnku
– 130 ml oliwy z oliwek
– sól, pieprz
– ½ szklanki wody
– sok z limonki
– 100 g białego sezamu
Ciecierzycę zalewamy wodą i odstawiamy na noc.
Następnego dnia wylewamy wodę i nalewamy świeżej. Gotujemy ciecierzycę przez 1,5 godziny. W razie potrzeby dolewamy wody.
Ugotowaną ciecierzycę odstawiamy do ostygnięcia.
Ciecierzycę umieszczamy w robocie kuchennym, dodajemy: sól, pieprz, czosnek, oliwę z oliwek, sok z limonki, wodę. Włączamy robot kuchenny i czekamy aż uzyskamy gładką, aksamitną, pozbawioną grudek masę.
Na suchej patelni podsmażamy ziarna sezamu. Sezam musi uzyskać kolor lekko brązowy.
Podsmażamy sezam wsypujemy do ciecierzycy. Mieszamy łyżką. W razie potrzeby przyprawiamy solą i pieprzem.
Gotowe.
Wykonajmy tą domową pastę, którą z łatwością przechowamy w lodówce i dodamy ją do pysznego domowego chlebka lub wykonamy z niej smaczne i pożywne przekąski na przyjęcie. Ciecierzyca, sezam i czosnek zostały przetworzone na smaczne i kremowe puree do smarowania chleba.